İngiliz Parlamentosu Uzun Süredir Siber Saldırı Altında

İngiliz Parlamentosu Uzun Süredir Siber Saldırı Altında

Güvenlik güçleri, İngiliz parlamentosunun Cuma akşamından başlamak üzere uzun süredir siber saldırı altında olduğunu ve birçok milletvekilinin elektronik posta adreslerine ulaşamadıklarını açıkladılar.

Cuma akşamı başlayan saldırı sonucunda milletvekillerinin bir kısmı ve parlamento çalışanları elektronik posta adreslerine ulaşamamaya başladılar. Saldırının hemen ardından resmi görevliler, e-posta adreslerine uzaktan erişimlerin engellenmesi çağrısında bulunurlarken, saldırının zayıf şifreleri tespit etmeye yönelik olduğunu da söylediler.

Peşi sıra gelen saldırıların kimi zaman kesilmesine rağmen devam ettiğini de söyleyen hükümet yetkilileri, Ulusal Siber Güvenlik Merkezi’nin olaya el attığını da açıkladılar. Parlamento sözcüsü: "Parlamenter ağ kullanıcılarının hesaplarına erişmek için yetkisiz girişimler keşfettik ... Parlamentonun tüm hesaplarımızı ve sistemlerimizi korumak için sağlam önlemleri vardır. Ağımızı korumak için gerekli adımları atıyoruz. Önlem olarak bir süreliğine ağa uzaktan erişimi kısıtladık." dedi. Saldırının haftalar önce bildirildiğini de söyleyen kimi güvenlik uzmanları, buna dair daha sıkı önlemlerin alınması gerektiğinin de altını çizdiler.

Meclise yönelik yapılan siber saldırının ardından kimi elektronik posta adresleri ise Rus menşeili internet sitelerinde satılmaya başlandı. Satışa çıkarılan hesapların İngiliz Parlamentosu milletvekillerine ya da çalışanlarına ait olup olmadıkları henüz belli değilken, WannaCry’dan sonra İngiltere’nin siber saldırı konusunda oldukça sıkıntılı bir konumda olduğu da tekrar görülmüş oldu.

Küresel Siber Saldırılarda ABD, İngiltere ve Hollanda Baş Şüpheliler

İngiliz Bakandan Nato'ya Siber Saldırı Uyarısı

YORUMLAR