İngiltere’deki Türk Camiisi Zekat Olarak Kripto Para Kabul Edecek

İngiltere’deki Türk Camiisi Zekat Olarak Kripto Para Kabul Edecek

Türk İslam Dayanışma Derneği tarafından İngiltere’nin başkenti Londra’da açılan Masjid Ramadan veya diğer adıyla Shackwell Lane Mosque (Camii) Ramazan ayında zekat olarak kripto para kabul edeceklerini açıkladı. 

İngiltere’nin ilk Türk camiisi olan ve doğu Londra’da yaşayan müslümanların en önemli ibadet merkezlerinden birisi olarak gösterilen Shackwell Lane Mosque, zekat için kripto para kabul etmeye hazırlanıyor.

Camiinin imamı Erkin Güney ile cemaatin önde gelen isimleri Zayd al Khair ve kripto paraların kabul edilmesi sürecini yönetecek olan teknoloji şirketi Combo Innovation’ın kurucusu Gurmit Singh, yaptıkları açıklamada konuyla ilgili bilgi verdi.

kripto para camii

Shackwell Lane Camii'sinin imamı Erkin Güney

Singh, camii imamı Güney’e bu yönde bir teklifte bulunduğunu ve halihazırda İngiltere’deki birçok vakfın bağış için kripto para kabul ettiğini söylediğini aktardı. 

Güney, Singh’in sunduğu tekliften sonra ne yapabilecekleri konusunda düşünmeye başladıklarını ve daha sonra kapsamlı bir araştırmaya koyulduklarını belirtti. “İngiltere’de kripto para kabul eden bir avuç kuruluştan bir tanesinin de Müslüman bir vakıf olduğunu tespit ettik”  diyen Güney, benzer şekilde dünyanın çeşitli yerlerinde de bu yönde adım atan camiler ve vakıflar keşfettiklerini söyledi.

İngiltere’nin kripto para bağışını kabul eden ilk camiisi olduklarını vurgulayan Güney, çok mutlu ve heyecanlı olduklarını belirtti.

Kripto para birimlerinin arkasında herhangi bir düzenleyici otorite olmadığı için bankaların bu alana temkinli yaklaştıklarını belirten projenin fikir babası Singh, uzun yıllardır sanal para sektöründe yer aldığını ve gönüllü olarak projenin danışmanlığını yaptığını söyledi.

ingiltere camii

Gurmit Singh,  Erkin Güney ve Zayd al Khair

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin islam dünyasında sıkça tartışıldığını dile getiren Singh, kripto paralarla helallik - haramlık konusunun biraz soru işareti yarattığını kaydetti. Birçok alimin bu konuda fikir birliğine varamadığını vurgulayan Singh, şöyle konuştu:

“2007-2008’deki Mortgage krizi, ondan önce 1992’deki Kara Çarşamba, yine 1987’deki Kara Pazartesi ve son olarak tüm bu krizlerin babası diyebileceğimiz 1929’daki Wall Street çöküşü, batı tarzı bankaların ne kadar savunmasız olduğunu gözler önüne serdi”

Bu projenin bir diğer önemli ismi ise camiinin islam danışmanı Zayd al Khair. Tarih ve Din Bilimleri alanında yüksek lisans yapan ve Afrika ve Suudi Arabistan’daki İslam inancı hakkında önemli çalışmalara imza atan Khair, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri ile ilgili şunları söyledi:

“Bitcoin başta olmak üzere kripto para birimlerinin günden güne popüler olmasıyla birlikte, İslam alimleri arasında ‘helal mi haram mı?' tartışmaları ortaya çıktı. Birçok kişi düzenleyici otoritenin olmaması nedeniyle kripto paralar hakkında olumsuz görüş bildiriyordu. Ancak bazı alimler bu yeni nesil paraların İslam’a uygun olduğunu belirttiler. Hatta İslam dininin önde gelen isimleri bu konuda dinen bir sakıncanın olmadığına dair fetvalar yayınlamaya başladı”