İngiltere Şoförsüz Arabaları Onayladı Ama İlk Önce Pod’ları Kullanacak

İngiltere Şoförsüz Arabaları Onayladı Ama İlk Önce Pod’ları Kullanacak

İngiliz hükümeti kendi kendine giden arabalara yeşil ışık yaktı. Bu haftadan itibaren yollarda insansız araçlar görmek artık İngiltere’de sürpriz olmayacak. Ama arabalardan önce daha kompakt olan pod’ların devreye gireceği konuşuluyor. 6 aydır süren inceleme ve raporlama çalışmalarının ardından İngiltere, insansız arabalara yeşil ışık yaktı. İngiliz Hükümeti insansız arabaların kanuna takılmadan yollarda test edilmesine izin verdi. 29 milyon dolarlık proje artık İngiltere’nin pilot bölgelerinde yürürlüğe girebilecek. 

Ancak proje bir anda tüm arabaların etrafta şoförsüz dolaşmasını mümkün kılmıyor. İnsansız taşıtların daha küçük bir modeli olan pod’lar bu noktada devreye giriyorlar. Şehir taşımacılığa ve taksi servisleri gibi önemli noktalarda pod’ların göreve başlamasına da çok az kaldı. 

İngiliz halkı Amerikalıların aksine projeye hiçbir ön yargıyla yaklaşmadılar. Hükümetin bu konuda hızlı ve olumlu karar vermesinde son derece etken olan bu durum, insansız araçların Amerika’dan daha önce İngiltere’de boy göstermelerine yol açacak. İngiliz halkı insansız araçlarla ilgili yaptırım ve kanunların Amerika'da olduğu gibi sıkı ve bunaltıcı olmamasını tercih ediyorlar. 

Geleceğin Teknolojisi:İnsansız Araçlar

Google'ın İlk İnsansızOtomobili Trafiğe Çıktı

Google İnsansız Arabaları Yalnız Üretmek İstemiyor

YORUMLAR