İngiltere'de İnternet Hızı '1 Gigabit' Olacak

İngiltere'de İnternet Hızı '1 Gigabit' Olacak

İngiltere'de neredeyse her yer fiber internet hızına kavuşmuş durumda. Ancak, yeni bir çalışma bu hizmetin "1 Gigabit" hıza ulaşabilmesini mümkün kılacak.

BBC'de yayınlanan habere göre; "Full fiber internet" adıyla hizmet vermeye hazırlanan servis, İngiltere'deki mevcut internet hızını 50 katına çıkaracak.

İngiltere'de başlanan internet altyapısını iyileştirme çalışmaları projesi, ülkenin Manchester ve Bristol kentlerinde belirlenen pilot bölgelerde ilk olarak, iş yerleri, okullar ve hastanelerde tecrübe edilecek.

Aslında, İngiltere'de uzun süredir hizmet veren fiber optik internet ağı altyapısında kablolar, sokaklardaki dağıtım kutularına kadar geliyor, ancak bu noktadan sonra ev ve iş yerlerine bildiğimiz eski kablolarla dağılıyordu. Bu uyumsuz yöntem, internet erişimi kalitesini de oldukça düşürüyordu. İngiltere'de bundan böyle fiber optik kablolama standardı doğrudan hiçbir ara kabloya ihtiyaç olmadan kullanıcıya kadar gelecek ve kullanıcılar bu yenii kablolardan erişim sağlayabilecekler.

Türkiye'nin birçok bölgesinde de fiber kablolama ağları aynı alt yapı derdinden muzdarip. Çok yakında, İngiltere'de uygulanan sistemin bizde de kullanılabilmesi umuduyla. Ancak elbette ilk etapta daha fazla kaynak hızına ihtiyacımız olduğu kesin. 

Hükümet, Fiber İnternet Yapısını Tüm Ülkeye Yayacak

İstanbul Fiber İnternet Krizinde Mahkeme Noktayı Koydu

YORUMLAR