İnsan Elini Birebir Taklit Eden Robot Geliştirildi

meltant-a-robot

Robotik konusunda çok uzun yıllardır çalışmalar yürüten Japonya, insani özellikleri neredeyse birebir taklit eden robotlarla bizleri şaşırtmaya devam ediyor. MELTIN isimli Japon şirket tarafından hazırlanan, insan elini taklit eden MELTANT-α robotu ise teknolojinin geldiği yeri göstermesi açısından muazzam doneler sunuyor.

Henüz prototip aşamasında olduğu söylenen robot şu an için nesnelerin kapaklarını açabiliyor, ağırlığını algılayarak ona göre kuvvet uygulayabiliyor ve kartları tutabiliyor. Prototip aşamasında dahi gerçekçi davranışlarıyla hayret uyandırmayı başaran robotu geliştiren şirketin amacıysa insan bedenini birebir kopyalayabilmek.

İnsan bedenini en ince detaylarına kadar yansıtabilmek ve bunu yaptıktan sonra tıp dünyasına katkıda bulunabilecek bir robot ortaya çıkarmak isteyen Japon şirket, insan vücudunun karmaşıklığının ve mükemmel yapısının, robot teknolojisinde eklem hareketlerinin birebir taklidi için bir takım zorluklar içerdiğini de söylüyor.

Ağırlığı algılamak ve buna göre basınç uygulamak gibi insanların kolaylıkla yaptığı ama robotların oldukça zorlu süreçler sonrasında gerçekleştirebildiği durumları birebir yansıtmak için mücadele eden şirketin hazırladığı tanıtım videosunu ve geliştirilen robotun ayrıntılarını yukarıda yer alan videodan izlemeniz mümkün.