İnsan Hatalarını Azaltmak İsteyen Banka Blockchain'e Geçiyor

güney kore blockchain

Güney Kore’nin en büyük ikinci bankası, insan hatalarını azaltmak adına geliştirdikleri blok zinciri teknolojisini tamamlamak üzere olduklarını söyledi. Shinhan Bank tarafından yapılan açıklamayla faiz oranı vadeli işlem tabanı konusunda blockchain teknolojisine başvurulacağı ifade edildi.

Kasım ayının son günlerinde deneme aşamasına kadar geldiği iddia edilen yeni sistemin, Interest Rate Swaps – IRS ya da Türkçe ismiyle faiz oranı vadeli işlem tabanı konusunda kullanılacağı dile getirildi. Interest Rate Swaps işlemlerinin oldukça karmaşık olduğu ifade edilirken, temelde birtakım parçalar arasındaki faiz oranlarını değiştirmeye dayalı olduğu aktarıldı. İki taraf arasında yapılan ve her bir tarafın faiz oranlarındaki artış ya da azalışa göre birbirlerine ödeme yapmayı kabul ettikleri bir sistemi ifade eden faiz oranı vadeli işlem tabanı uygulamalarının, anlaşmayı yapan tarafları riskten korumak ve borçlarını yönetmeleri sağlamak için kullanıldığı söylenenler arasında yerini aldı.

Shinhan Bank sözcüsünün konuyla ilgili yaptığı açıklamaysa şöyle oldu: “Blok zinciri temelli süreçten önce, finansal kayıtların tutulması ve yönetilmesiyle ilgili standart bir kural bulunmamaktaydı. Bu nedenle piyasanın çapraz kontrol süreci ihtiyacı insanlarla karşılanıyor ve bu süreçlerde birçok hata yapılabiliyordu. Hataları en aza indirgemek ve piyasanın sadece kendi kayıtlarına güvenme zorunluluğunu ortadan kaldırmak için yeni bir teknoloji geliştirdik.”

Banka tarafından geliştirilen yeni teknolojiyle çapraz kontrol ve doğrulama süreçlerinin hızlandırılması planlanıyor. Yeni teknolojinin tamamen devreye girmesi konusunda ihtiyatlı davranan banka, çeşitli deneme süreçlerinden olumlu sonuçlar almaları durumunda sistemi devreye sokacaklarını da söylüyor.