İnsanları Sokmayan 'Mülayim' Arılar Expo 2016'da Sergileniyor

İnsanları Sokmayan 'Mülayim' Arılar Expo 2016'da Sergileniyor

Antalya'da düzenlenen Expo 2016'da geliştirdikleri "mülayim" arıları sergileyen Düzce Üniversitesi, yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekiyor. İnsanları sokmayan arılar yoğun ilgiyle karşılaşıyor.

Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma, Geliştirme ve Uygulama Merkezi'nin (DAGEM) araştırmaları sonucu geliştirilen sokmayan arılar bu yıl Antalya'da düzenlenen Expo 2016'da sergileniyor. İç bahçedeki bir alanda yer alan arılar, gelen ziyaretçileri de şaşkınlığa uğratıyor. Yoğun ilgiye maruz kalan arılara en çok ilgiyi ise çocuklar gösteriyor.

Düzce'nin Yığılca ilçesindeki en sakin dişi ve erkek arılarını toplayarak laboratuvar ortamında ıslah ve seleksiyon yöntemiyle bir araya getiren DAGEM, suni tohumlar elde ederek sokmayan arı yetiştirmeyi başardı. Arıların genleriyle oynanmadığını da belirten DAGEM müdürü Yrd. Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, "Sadece en sakin dişi ve erkek arıdan çocuklar oluşturduk. Şu anda agresif olmayan kolonileri bir araya getirdik. Orada doğan işçi arılar da bundan sonra agresif olmayacak. Daha sakin ve iyi huylu arılar devam edecek." şeklinde konuşma yaptı. Ayrıca Kekeçoğlu, bu arılar sayesinde insanların İstanbul gibi şehirlerde kendi arılarını üretebileceğini de söyledi.

Birçok Arı Türü Nesli Tükenmekte Olan Canlılar Arasına Eklendi!

YORUMLAR