İnsanların Selfie'lerini İnceleyen Şirket, Ölüm Tarihlerini Tahmin Ediyor

İnsanların Selfie'lerini İnceleyen Şirket, Ölüm Tarihlerini Tahmin Ediyor

Bu zamana kadar hiç selfie uzmanı diye bir şey duymadıysanız, bu insanların yeteneğini duyunca şaşıracaksınız demektir. Zira selfie uzmanları, fotoğraf üzerinden insanların ne zaman öleceğini analiz edebiliyor.

Bilim ve teknoloji şirketi Lapetus, insanların yaşlanma oranlarını baz alarak ölüm zamanını öngörebilen ve bilimsel olarak kanıtlanmış bir yöntem geliştirdi. Ölüm zamanları tahmin edilirken, insanların çektikleri selfie’ler analiz ediliyor.

Lapetus şirketinin pazarlama şefi Janet Anderson, Global News’e verdiği demeçte, bu yöntemi şöyle anlatıyor; “Tüketici bir selfie’yi sistemimize yükleyip birkaç soruya cevap veriyor. Biz de topladığımız bilgileri detaylıca analiz edip, kişinin ortalama yaşam süresini ortaya çıkarıyoruz. Yapılan analizde yüzün 350 farklı noktasına ve binlerce bölümüne bakıyoruz. Ayrıca kişinin cinsiyeti ve sigara içip içmediğini de değerlendirmeye alıyoruz.”

Bilimsel olarak da kanıtlanmasıyla bu yöntemin sigorta şirketleri tarafından hayli ciddiye alındığını belirten Anderson, tüketicinin sisteme fotoğrafı yükleyip sorulara cevap vermesinin yaklaşık 10 dakika sürdüğünü aktardı. Ayrıca şirket, daha sağlıklı bir değerlendirme elde edebilmek için selfie’lerde filtre kullanılmamasını öneriyor.

Bilim İnsanları HIV Virüsünü İlk Kez Yok Etti!

Bilim İnsanları Aç Kalmanın Beyne İyi Geldiğini Keşfetti

YORUMLAR