İnsanlık Uzaya Giderken Londra Polisi Hala Windows XP Kullanıyor

İnsanlık Uzaya Giderken Londra Polisi Hala Windows XP Kullanıyor

İngiltere'nin muhafazakar bir ülke olduğunu biliyorduk ama teknoloji konusunda biraz daha ileriye dönük düşünmeleri gerekmez mi? Şaka bir yana (teknoloji konusunda) Stonehenge, Hadrian Duvarı ve Londra Saat Kulesi gibi eski şeyler tarihi bir anlamı olduğundan önem taşıyor olabilir de, neden hala binlerce polisin bilgisayarında Windows XP kurulu biz anlam veremedik. 

Londra sokaklarında ufak bir gezintiye çıktığınızda bir tarihin içinde gezdiğinizi hissedersiniz. Sokaklar buram buram tarih kokuyor denir ya, işte onun gibi. Peki ama neden polislerin bilgisayarı tarih kokuyor bunu anlayamıyorum. Evet evet, yanlış okumuyorsunuz, Londra'da 27.000 polisin bilgisayarında 15 yıl önce satışa çıkan bir işletim sistemi kullanılıyor. Üstelik Microsoft'un resmi olarak 2014 yılında destek vermeyi bıraktığı efsaneler efsanesi Windows XP kullanılıyor. 

Dünyanın en büyük metropollerinden Londra'nın önemli departmanlarından birinde böyle eski işletim sisteminin kullanılıyor olması beni şaşırtıyor. Fiyat konusunda anlaşamadıklarından mı, daha güvenilir olan Windows 7 veya Windows 10'a geçmek istemediklerin mi bilmiyorum, mantıklı bir sebep sunacaklarını da zannetmiyorum. Fakat gelen haberler dönemsel olarak 8000 kadar bilgisayarın yeni işletim sistemine geçileceği yönünde. 

Tarihte Bugün: Amerika Ay'a İlk Uzay Aracını Fırlattı

YORUMLAR