İnsansız Uzay Aracı New Horizons, 13 Yıllık Yolculuğunu Tamamladı

İnsansız Uzay Aracı New Horizon, 13 Yıllık Yolculuğunu Tamamladı

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA’nın insansız uzay aracı New Horizons, Güneş Sistemi’nin dışındaki Ultima Thule isimli gök cismine başarıyla ulaştı. 

NASA tarafından 19 Ocak 2006’da başarıyla fırlatılan New Horizons, 13 yıllık yolculuğunu tamamladı. Amerikan uzay ajansı, New Horizons’ın Güneş Sistemi'nin uzak sınırlarındaki gök cismi Ultima Thule'ye başarıyla alçak uçuş yaptığını duyurdu.

İnsansız uzay uçuşu görevinin yöneticisi Alice Bowman, “Dünya'dan en uzak noktadaki alçak uçuşu başarıyla gerçekleştirdik" dedi.

new horizons nasa

2007 yılında Jüpiter’in yanından geçen New Horizons, Güneş Sistemi’ni terk etmeden önce Temmuz 2015’te Plüton'a en yakın noktadan geçerek gezegenin yapısı ve atmosferini incelemişti. 

Dünya’dan 6.5 milyar kilometre uzaklıkta olan uzay aracı, Ultima Thule hakkında bilgi toplamaya başladı. Gök cisminin yapısını detaylı olarak inceleyecek olan New Horizons, binlerce fotoğraf çekerek bunları dünyaya gönderecek.

Kuiper Kuşağı denilen bir bölgede yer alan Ultima Thule, New York şehri kadar büyük. Göktaşı hakkında bilinenler şu an için oldukça sınırlı, ancak New Horizons’ın toplayacağı bilgiler Ultima Thule başta olmak üzere Güneş Sistemi’nin oluşumu hakkında önemli veriler sunabilir.

New Horizons ile gerçek zamanlı iletişim kurulamadığını söyleyen NASA, uzay aracı ile sinyal alışverişinin yaklaşık 6 saat sürdüğünü belirtti. Bu yüzden aracın Ultima Thule’den elde ettiği tüm verileri Dünya’ya ulaştırması 20 aya yakın sürecek.