InSight Başarıyla İndi! Temiz Fotoğraflar Göndermeye Başladı

insight mars görevi

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) tarafından üzerinde 6,5 yıldır çalışılan InSight projesi, dün akşam saatlerinde başarıyla nihayete ulaştı. Mars’ın ve evrenin geçmişine dair önemli kanıtlar elde etmesi beklenen InSight, başarıyla Mars’ın yüzeyine iniş yaptı.

NASA, uzun yıllardır Mars konusunda çalışmalar yürütüyordu. İlk olarak gezegenin yörüngesine uydu gönderen kurum, sonrasında yüzeye inen ve yüzeyde çalışmalar yapabilen robotlar geliştirmişti. 2011 yılında gönderilen Curiosity robotuyla gezegenin çok küçük bir bölgesinde gezinti yapan ve önemli bilgiler edinen NASA, çalışmalarını ileriye götürmek adına Curiosity’nin fırlatılmasının hemen ardından InSight üzerinde çalışmaya başlamıştı.

Curiosity gibi Rover yani gezici bir robot olmayan InSight’ın indiği yerde kalacağını belirten NASA, burada çeşitli sondaj ve sismik çalışmalar yapacak cihazın, önemli bilgiler toplayacağını kaydetti. NASA'dan yapılan açıklamada, Mars'ta sismik inceleme yapacak ve kızıl gezegenin yer altı katmanlarına ilişkin veri toplayacak uzay aracının, 6 aylık yolculuktan sonra 480 milyon kilometreden fazla mesafe kat ederek güvenli şekilde Mars'a indiği belirtildi.

insight ilk fotoğraf

Yaklaşık 6 ay önce fırlatılan InSight, uzun bir yolculuktan sonra Mars’ın yörüngesindeki yerini almıştı. Dün akşam itibarıyla inmesi gereken yere tam anlamıyla gelen araştırma robotu, nihai yerine ulaşmak adına harekete geçmişti. Mars’ın yörüngesine giren ve 6 dakika 45 saniyelik bir yolculuk yapan InSight, sorunsuz şekilde tam inmesi gereken yere inmişti. Robot iner inmez, hemen yukarıda gördüğünüz fotoğrafı bizlere ulaştırdı. Bir Mars fırtasının ortasına inmeis sebebiyle fotoğraf yeterli kalitede olmazken, ilerleyen günlerde daha net pozların geleceği belirtildi.

Aracın ilk 6 hafta boyunca herhangi bir araştırma yapmayacağı kaydedilen açıklamada, bilim adamlarının bu süre zarfında InSight'ın genel durumunu izleyeceği ifade edildi. Bu süre sonrasında ise aracın robotik kolunun, aracın sismometresini Mars'ın yüzeyine bırakacağı ve sismometrenin, 40 günde gezegenin zemininin yaklaşık 2 metrelik derinliğine inerek titreşimleri kaydetmeye başlayacağı belirtildi. Yukarıda gördüğünüz ilk fotoğrafın ardından Mars'taki fırtınanın bitmesi beklenmişti. Bugün sabah saatlerinde, aşağıda gördüğünüz gibi temiz fotoğraflar NASA merkezine ulaşmaya başladı. 

insight net fotoğraf