INSPO 2015 Proje Birincisi Öğrenciden Karadenizli Güvenlik Robotu

INSPO 2015 Proje Birincisi Öğrenciden Karadenizli Güvenlik Robotu

Trabzonlu başarılı öğrencinin ürettiği uzaktan kontrol edilebilen robot, evlerde kimse yokken güvenliği sağlıyor. Gaz ve su kaçaklarını SMS ve elektronik posta ile bildiriyor.

Trabzon ili Akçaabat ilçesi Şehit Gökhan Uzun Fen Lisesi öğrencisi olan Kağan İnan, yaklaşık 7 ay süren çalışmanın ardından ürettiği robotuyla katıldığı İstanbul INSPO 2015 Uluslararası Proje Yarışması’nda dünya birincisi olmayı başardı. İnan, ürettiği robot ile evleri ilgilendiren pek çok güvenlik sorununa hızlı bir çözüm bulmayı hedefliyor.

Başarılı genç mucit İnan, tasarladığı ve inşa ettiği güvenlik robotu sayesinde artık kimsenin aklının evinde kalmayacağına inanıyor. İnan Anadolu Ajansına verdiği röportajda, "Siz yokken bile sizin yerinize evinizi geziyor. Robotun içine kamera yerleştirdim, bu sayede uzaktan bağlanıp dünyanın neresinde olursanız olun evinizi izleyebilirsiniz" dedi.

İnan projesini de şöyle özetliyor, "İçinde gaz, hareket, ses, ışık, sıcaklık sensörü var. Hareket, ses, gaz veya su kaçağı algıladığı zaman elektronik posta ve SMS yolu ile sizi uyarıyor. Fotoğraf çekiyor ve elektronik posta ile gönderiyor. Robot, devriye gezen polis gibi sürekli dolaşıyor. Şarjlı pille çalışıyor ve bunu güneş enerjisiyle destekledim."

Karadenizli güvenlik robotu Türkiye'yi Brezilya'da yapılacak proje yarışmasında da temsil edecek.

Türk Mühendisler Rüyaları Bilgisayarda Görüntülemeyi Başardı

Kiraz, Türkiye'nin İlk Elektrikli Arabası ve Yarışlara Hazırlanıyor

Türk Yapımı Elektrikli Araba Piyasaya Çıkmaya Hazırlanıyor

YORUMLAR