Instagram’a “Odak” Adı Verilen Yeni Bir Özellik Daha Getirildi

Instagram Odak 1

Instagram, uygulamasına çeşitli yenilikler getirmeye devam ediyor. Şirket şimdi de “Odak” isimli yeni özelliğini duyurdu. Odak formatı, hikayeler modunda portre çekimlerine özel olarak kullanıma sunuldu.

Bu yeni format sayesinde, ön kamerayla selfie çekerken veya arka kamerayla portre çekimi yaparken, kamera arka planı hafifçe bulanıklaştırıyor ve doğrudan kadraja giren yüzlere odaklanıyor. iPhone’larda bulunan Portre Modu'na benzer bir şekilde çalışan bu yeni format sayesinde kullanıcılar, daha göz alıcı, daha kaliteli ve daha profesyonel görünümlü fotoğrafları çok daha kolay bir şekilde çekebilecekler.

Odak isimli bu yeni özelliği kullanabilmeniz için öncelikle Instagram'ın en son sürümünü yüklemelisiniz. Daha sonra kamera bölümünde "Superzoom" seçeneğinin yanında yer alan "Odak" seçeneğini seçebilirsiniz. Bu özelliği seçtikten sonra fotoğrafı çekmek dışında yapmanız gereken herhangi bir şey kalmıyor, özellik arka plandaki nesneleri bulanıklaştırıp ve ön plandaki nesneleri daha keskin bir hale getirerek tüm işi kendisi hallediyor. Ayrıca Instagram hikayeler kamera modundaki gibi, Odak modu ile çekilen fotoğraflara da çeşitli çıkartmalar, yazılar ve filtreler eklenebiliyor.

Instagram Odak 2

Instagram, Odak modunun yanısıra @bahset isimli bir çıkartmayı da kullanıma sundu. @bahset özelliği sayesinde, hikaye modunda çektiğiniz fotoğraf ve videolarınız üzerinde başka hesapları etiketleyebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken çıkartmalar arasından @bahset çıkartmasını seçmek ve istediğiniz arkadaşınızın hesabını etiketlemek.

Instagram’ın kullanıma sunduğu bu iki yeni özellik, hem iOS hem de Android cihazlarda destekleniyor ancak bunun için Instagram’ı en son sürümüne yükseltmeyi unutmamalısınız.