Instagram, Adını Kullanan Servislere Savaş Açtı

Instagram, Adını Kullanan Servislere Savaş Açtı

Instagram'ın giderek daha da popüler olması onun adından faydalanmaya çalışan pek çok girişimcinin de elbette ortaya çıkmasına neden oldu. "Insta" kelimesi ile başlayan uygulamaların adedi her geçen gün artarken "gram" olarak devam eden pek çok uygulama da yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlıyor. Elbette bu durum orijinal bir marka olan Instagram'ı giderek daha fazla rahatsız ediyor.

Özellikle Instagram API'sini kullanarak kullanıcıların Instagram'a dair işlemleri yapmalarını sağlayan diğer üçüncü parti servis ve uygulamaların adlarında bu kalıpların bulunması yeni marka kurallarına göre Instagram tarafından yasaklanmış durumda. Servisi sunanların isimlerinde geçen "Insta" ve "Gram" şeklindeki kalıpları kaldırmamaları durumunda Instagram bağlantılarının engelleneceğine dair yapılan bilgilendirme de bunun kanıtlarından bir tanesi.

Şimdiye dek markanın Instagram olan adı tescilli olarak korunuyordu ancak aynı durum maalesef yukarıda bahsettiğimiz iki kalıp için geçerli değildi. Elbette Instagram'ın bu engelleme kararı sadece direkt olarak Instagram API'si kullanan uygulama ve hizmetler için geçerli olacak. Şirket yasal bir tedbir alma yoluna gidemediği için sadece kendi üzerinden sağlanan erişimleri engelleme imkanına sahip.

Bu üçüncü parti uygulamalar her ne kadar önemsizmiş gibi görünse de içlerinden bazıları bir milyon kullanıcıya hitap ediyor ve bu şirketlerin markalarında yapmaları gerekecek olan değişikliklerin popülerliklerini de etkileyeceği kesin.

Opera'nın Windows Phone için hesapları var

YORUMLAR