Instagram, Bağımsız Bir Alışveriş Uygulaması Geliştiriyor

Instagram, Bağımsız Bir Alışveriş Uygulaması Geliştiriyor

Popüler fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram, e-ticaret sektörüne giriş yapmaya hazırlanıyor. IG Shopping adında yeni bir alışveriş uygulaması üzerinde çalışan şirket, kullanıcıların arzu ettikleri markaların ürünlerine göz atmalarına ve isterlerse platform üzerinden alışveriş yapmalarına imkan sağlayacak.

Yeni nesil mağazacılık sistemi olarak adlandırılan Instagram butikleri, e-ticaret ekosistemine bambaşka bir hava kattı. Şu anda kullanıcıların Instagram Hikayeler üzerinden doğrudan alışveriş yapabilmelerini sağlayan bir özelliği test eden sosyal medya devi, dikkat çeken bir proje üzerinde daha çalışıyor.

Instagram uygulamasından bağımsız bir alışveriş uygulaması geliştirdiği öğrenilen şirket, e-ticaret pazarına iddialı bir giriş yapmak istiyor. Halihazırda Instagram’da 25 milyondan fazla şirketin resmi hesabı bulunuyor ve bunların 2 milyonu reklamverenler. Platformdaki kullanıcıların beşte biri, en az bir markanın hesabını takip ediyor. Yeni uygulama markaları sevindireceği gibi, kullanıcılara da farklı bir alışveriş deneyimi sunacak.

Instagram, söz konusu uygulama ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapmadı, ancak şirkete yakın kaynaklar projenin hala geliştirme aşamasında olduğunu belirtiyor.

Öte yandan IG Shopping, Instagram’ın ilk bağımsız uygulaması olmayacak. Bu yılın başlarında mesajlaşma platformu Directi duyuran şirket, haziran ayında ise YouTube’a rakip olarak çıkardığı video paylaşım uygulaması IGTV’yi tanıtmıştı.