Instagram'da Bebek Satışı Yapan Çete Çökertildi

Instagramda Bebek Satışı Yapan Çete Yakalandı 1

Endonezya’da fotoğraf paylaşım sitesi Instagram üzerinden bebek satışı yapan bir çete tespit edildi. Polis ekipleri, bin dolar karşılığında bebek satan çetenin üç üyesinin ve bir müşterinin gözaltına alındığını açıkladı.

Endonezya'daki çocuk koruma yasalarına göre 15 yıla kadar hapis cezası alabileceği belirtilen bu kişiler, Cava polis sözcüsü Frans Barung Mangera’nın açıklamasına göre; Instagram hesabının sahibi 29 yaşındaki bir adam, siteye fotoğrafları yükleyen 22 yaşındaki bir kadın ve bir ebeden oluşuyor.

Çete üyeleri polise verdikleri ifadede, Instagram hesaplarında özellikle genç ve evlenmemiş hamile kadınlara danışmanlık hizmeti verdiklerini ve 'aile sorunlarına' çözümler ürettiklerini söyledi.

Söz konusu Instagram hesabı incelendiğinde, 15 Eylül'deki son mesajda 'C86' adlı bir bebeğin fotoğrafının altında 'Cavalı, bir aylık ve Müslüman' bilgilerinin yer aldığı ve ilgilenenlerden bir Whatsapp numarasıyla iletişime geçmelerinin istendiği görüldü.

Instagramda Bebek Satışı Yapan Çete Yakalandı 2

Bir yıldır aktif olduğu belirlenen Instagram hesabının 700’den fazla takipçiye sahip olduğu görüldü. İngiltere'de Guardian gazetesine konuşan polis sözcüsü Mangera, bu hesap üzerinden şimdiye kadar en az üç bebeğin satıldığına inandıklarını söyledi.

Konuya ilişkin Instagram’dan yapılan açıklamada ise, "Kullanıcılarımızın güvenliği ana önceliğimiz. Kurallarımız kullanıcıların platformumuz üzerinden insan satışı dahil, suç teşkil eden faaliyetler yürütülmesini yasaklıyor. Bu tür içerikleri anında kaldırıyoruz." ifadelerine yer verildi.