Instagram'dan Uygulamada Harcanan Zamanı Gösteren Özellik

Instagram, Kullanıcıların Uygulamada Geçirdikleri Zamanı Gösterecek

Instagram, kullanıcıların uygulamada ne kadar zaman harcadıklarını istatistiki verilerle gösteren yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. 

Bilgisayar bilimcisi Jane Manchun Wong tarafından keşfedilen "Kullanım İstatistikleri" özelliği, Android uygulamasında gizlenen bir kod ile ortaya çıktı. 

Android uygulama paketinde yer alan “slideout_menu_time_spent” adlı koddan yola çıkarak özelliği keşfettiğini belirten Wong, "Instagram bağımlılığı için utanç duymaya ya da farkındalık kazandırmaya hazır olun"  dedi.

Instagram kullanım istatistikleri

Kullanıcıların uygulama içinde ne kadar zaman geçirdiğini gösteren yeni özellik, Instagram CEO'su Kevin Systrom tarafından da doğrulandı. Kullanım İstatistikleri özelliğini test ettiklerini onaylayan Systrom, kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Bu doğru. Instagram topluluğunun platformda geçirdiği zaman hakkında daha fazla bilgi sahibi olması için yeni araçlar geliştiriyoruz. Uygulamada geçirdikleri her bir an olumlu ve bir amaca yönelik olmalı. İnsanların çevrimiçi oldukları zamanı anlamlandırmak ve bu konuda dürüst olmak tüm şirketlerin sorumluluğudur. Ben bu sorumluluğu ciddiye alıyorum"

 

 

Öte yandan "Kullanım İstatistikleri" özelliği hakkındaki detaylar henüz netlik kazanmadı. Yani verilere yansıyan sürenin, uygulama içinde geçirilen toplam süreyi mi yoksa belli bir zaman aralığını mı gösteceğini bilmiyoruz. 

Facebook tarafından satın alındıktan sonra kullanıcı sayısını önemli ölçüde artıran Instagram, bu özellikle birlikte giderek artan sosyal medya bağımlılığına farkındalık yaratma anlamında önemli bir adım atmış oldu.

Benzer şekilde Google, geçtiğimiz hafta düzenlendiği Google I/O 2018 etkinliğinde, kullanıcıların sosyal medyada geçirdikleri vakitten, cihazlarını ne sıklıkla kontrol ettiklerine kadar birçok detaylı veriyi içinde barındıran Dashboard özelliğini tanıtmıştı. 

YORUMLAR