Instagram Gençlerin Ruh Sağlığını Bozuyor

Instagram Gençlerin Ruh Sağlığını Bozuyor

İngiltere’de gençlerin katılımıyla yapılan bir araştırma, ruh sağlığı açısından yaptığı etkilere göre sosyal medya platformlarını değerlendirdi. Araştırmaya göre Instagram, gençlerin ruh sağlığı açısından en zararlı platform olarak öne çıktı.

İngiltere’de Kamu Sağlığı için Kraliyet Topluluğu (RSPH) tarafından yapılan araştırmada 4 – 24 yaş arasında 1.479 gencin katılımıyla beş büyük sosyal medya platformu mercek altına alındı. Youtube, Instagram, Facebook, Twitter ve Snapchat’in değerlendirildiği araştırmada katılımcılara bu platformların kaygı, depresyon, dış görünüş ve yalnızlık gibi etkiler yaratıp yaratmadığına ilişkin sorular soruldu.

Söz konusu platformlar hakkında 14’er soru yanıtlayan katılımcıların değerlendirilmesi sonucu sosyal medya platformlarının ruhsal anlamda bıraktığı etkiler ölçüldü. Sonuçlara göre en yararlı etkiyi bırakan ilk üç platform sırasıyla Youtube, Twitter ve Facebook olurken Snapchat ve Instagram sonda yer aldılar. Görselliğe dayanan bu iki platformun da beğenilme kaygısı yaratması açısından gençlerin ruh sağlığı üzerinde olumsuz etki bırakmasına dikkat çekildi.

Araştırmayı yürüten Kamu Sağlığı için Kraliyet Topluluğu’nun müdürü Shirley Cramer, son derece yararlı bir araştırma olduğunu ancak sonuçlara şaşırdığını belirtti. Araştırma sonuçlarına göre kamu sağlığı uzmanları da gençlerde kendini yeterli hissetmeme ve beğenilme kaygıları yaratan sosyal medya platformlarının gençlerin ruh sağlığını geliştirme adına önlemler alması gerektiğini vurguladı.

Sosyal Medya Detoksu Nedir ve Nasıl Yapılır?

Etkili Sosyal Medya Profili İçin Doğru Fotoğraf Nasıl Olmalı?

YORUMLAR