Instagram Görme Engelli Kullanıcılarını Unutmadı!

instagram istatistik 2

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından olan Instagram, dün resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, görme engelli kullanıcılar için 2 yeni özelliğini kullanıma sundu. Gelin hep beraber Instagram'ın görme engelli kullanıcılar için getirdiği yeni özelliklere bakalım.

Dün sabah saatlerinde Instagram'ın resmi Twitter hesabından atılan bu tweet ile Instagram'da artık görme engelli kullanıcılar resim veya video paylaşırken ekledikleri açıklamaları ekran okuyucusu sayesinde yüksek sesle dinleyebilecekleri dile getirildi. 

Bir diğer yeniliğin ise kullanıcılar gönderilerini paylaşırken herhangi bir açıklama yazmadıkları durumlarda devreye gireceği söylendi. Yapay zeka sayesinde resim veya videoda nelerin bulunduğunu nesne tanıma teknolojisi ile saptayacak olan Instagram, yüksek sesle görme engelli kullanıcılara gönderideki detayları aktaracağını belirtti.

Geçtiğimiz günlerde Facebook üzerinde kullanıma sunulan bu özellik artık Instagram üzerinde de tüm kullanıcıların kullanımına açıldı. Kullanıcılar gönderi paylaşımı yaparken "gelişmiş ayarlar" kısmına gelerek gerekli altyazıyı görme engelli kullanıcılar için yazabilecek.

Gelen iki yenilik sayesinde görme engelli kullanıcıların Instagram'ı çok daha verimli ve severek kullanabileceğine işaret. Sizler bu gelen özellik hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumunuzu ve görüşlerinizi yazmayı unutmayın.