Instagram'ın Tasarım Güncellemesine Tepkiler Çığ Gibi Büyüdü

Dünyanın en popüler sosyal ağlarından olan Instagram, radikal bir karar alarak tasarımını güncellemiş ve sağdan sola ilerleyen bir arayüz sunmuştu. Fakat kullanıcıların kısa sürede tepki gösterdiği güncelleme geri çekilmek zorunda kalırken, CEO özür diledi.

İlk başta kullanıcıları oldukça şaşırtan bu yeni güncellemeyi pek çok kişi göremedi. Tüm dünyada kısa süre içerisinde geri alınan güncellemede daha sade bir Instagram sunulması amaçlanıyorken kullanıcıların yeni gönderileri görmesi için ekranı kaydırmasının yeterli olacağı söyleniyordu. Yani dikey (yukarıdan aşağıya) kaydırma yerine yatay (soldan sağa) kaydırma tasarımı kullanılacaktı.

Ancak şirketin düşündüğü bu hesaba kullanıcıların uymadığını söylemek mümkün. Neredeyse saatler içerisinde Instagram'ını silme noktasına gelen kullanıcıların yeni arayüze karşı adeta eli kolu bağlandı. Bundan dolayı kısa sürede güncellemeyi geri çeken ve tekrardan dikey arayüze dönen Instagram, yapılan değişikliğin küçük bir test olarak tasarlandığını söyledi.

CEO Hatasını Kabul Etti

Geçtiğimiz aylarda yatay 'Keşfet' bölümünü test ettiklerini, bu şekilde gönderilerin daha fazla etkileşime sahip olabileceğini düşünen Instagram, güncellemeyi bir anda yapınca beklenmek tepkiler aldı. Güncellemeyi geri çektikten sonra Instagram CEO’su Adam Mosseri, yatay akış testinin düşündüklerinden daha fazlasını kapsadığını itiraf etti ve kullanıcılardan özür diledi.