Instagram, Kare Fotoğraf Konseptine Veda Etti

Instagram, Kare Fotoğraf Konseptine Veda Etti

Günümüzün olmazsa olmaz sosyal medya platformları arasında yer alan Instagram büyük bir yeniliğe giderek kare fotoğraf konseptine son verdi.

Diğer sosyal medya platformlarından daha farklı bir çizgide ilerleyerek, kullanıcılarına duygu ve düşüncelerini fotoğrafları üzerinden yansıtma fırsatı veren Instagram özellikle sanatçı ruha sahip olanların epey ilgisini çeken bir araç. Instagram sayesinde çektiğimiz sıradan fotoğraflar bile görsel efektlerle anlam kazanarak farklı bir boyuta taşınıyorlar. Fakat ne yazık ki geçerli olan kare fotoğraf kuralı bu deneyimi bir nebze baltalıyordu.

Bilindiği üzere Instagram kullanıma açıldığı günden bu yana fotoğraflarımızı sadece kare formunda paylaşabilmemize olanak veriyordu. Açıkçası bu durum bazı fotoğrafların kesilip, kırpılarak çoğu zaman anlamlarını yitirmelerine sebep oluyordu.

Elbette Instagram'ın kare fotoğraf paylaşma kuralı, geliştiricilerin de bu işten epey ekmek yemesini sağladı. Uygulama marketlere göz attığımız zaman karşımıza onlarca kare fotoğraf oluşturma uygulaması çıkıyor. Instagram'ın bu kararı söz konusu uygulamaların adeta çöpe gitmesine sebep oldu.

Instagram'ın yeni özelliği fotoğrafların yanı sıra videolar için de geçerli. Yani format fark etmeksiniz görüntülerimizi orijinal boyutlarında paylaşabileceğiz. Bu yenilik 7.5 versiyon ile kullanılabilir durumda.

Instagram için En İyi 5 Yardımcı Araç

Instagram'da Daha Çok Beğeni ve Yorum Almak için Bilimsel Olarak Yapmanız Gerekenler

YORUMLAR