Instagram Kullanım Oranı Geçen Seneye Göre Hızla Düşüyor

Instagram Kullanım Oranı Geçen Seneye Göre Hızla Düşüyor

2015 yılında büyük bir yükselişe geçen Instagram, ne yazık ki 2016'ya o kadar hızlı giremedi. Açıklanan rapora göre Instagram, geçen seneye göre yüzde 40 oranında etkileşim kaybetmiş.

Raporu yayınlayan Quintly adlı site, bu rapor için 2015 yılı boyunca tam 10.000 Instagram profiline bakmış. Sitenin iletişim yöneticisi Julian Gottke ise, sonuçlar karşısında şaşkınlığını koruyamadığını açıkladı. Geçen sene "etkileşimin kralı" olan Instagram'ın bu sene oranlarının bir hayli düşük olduğunu söyledi. 

Analizlere göre Instagram'ın 2015 yılında patlamasının birkaç belirli zamanı var. Bunlardan ilki şubat ayında gelen arka arkaya video oynatma özelliği. İkincisi ise mart ayında gelen "karusel" (dönmedolap) reklam özelliği; bu sayede kullanıcılar reklam resimlerini sağa-sola kaydırarak ekstra içerik görebiliyorlar. Yeni filtreler ve diğer güncellemelerle birlikte geçen sene etkileşim konusunda çok hızlı bir ivme kazanan Instagram bu seneye düşüşle başladı.

Analistler bu düşüşün 2016 boyunca devam edeceğini düşünüyorlar. Yaşanan bu düşüşün, geniş kitleye sahip kullanıcıların çektiği bot ve sahte hesaplar olma olasılığı da konuşuluyor.

Instagram'da Sizi Kimlerin Geri Takip Ettiğini Öğrenin

Instagram, Videoların İzlenme Sayısını Göstermeye Başlıyor

YORUMLAR