Instagram Paylaşımlarında Zamanlama Ne Kadar Önemli?

Instagram Paylaşımlarında Zamanlama 1

Instagram paylaşımları yapmak için gün içerisinde en uygun zaman aralığının hangisi olduğu konusu, Instagram hakkında en çok merak edilen konuların başında geliyor. Bir Instagram yetkilisinin verdiği bilgilerle, "Acaba daha çok beğeni almak için selfie’mi Instagram’da sabah mı paylaşmalıyım yoksa akşam paylaşsam daha mı iyi olur?" gibi soruların cevabı nihayet bulundu.

Instagram Ürün Lideri Julian Gutman, Instagram akışının nasıl çalıştığı ve paylaşımlarımız için bir 'en iyi zaman' aralığı olup olmadığı konusuna açıklık getirdi. Gutman, "Instagram, akışınızda görüntülenecek paylaşımları belirlemek için makine öğrenimine dayalı ‘akış sıralaması’ adı verilen bir yöntem kullanır. Makine öğreniminde, geçmişte elde edilen veriler kullanılarak gelecek hakkında tahminler yapılır. Yani Instagram, sizin geçmiş kullanımlarınızı baz alarak ilgi alanlarınıza en uygun paylaşımları karşınıza çıkarır." ifadelerini kullandı.

Peki paylaşımlarınızın gün içerisindeki zamanlaması, arkadaşlarınızın akışında görülmesiyle ilgili herhangi bir farklılık yaratıyor mu? Bu sorunun sıkça duydukları çok genel bir soru olduğunu belirten Gutman, "Paylaşımımı saat 17:00’da mı yapmalıyım? Bu tamamen sizin takipçilerinizle ilgili bir durum ve takipçilerinizin ne zaman online olduğuna bağlı. Herkesin takipçileri aynı özelliklerde değildir." şeklinde konuştu.

Instagram Paylaşımlarında Zamanlama 2

Birçok kullanıcının günün belirli bir zamanında paylaşım yapmaları gerektiğini düşündüğünü, bu durumdan dolayı Instagram akışında belirli zamanlarda çok fazla yoğunluk yaşandığını belirten Gutman, "Sonra herkes paylaşımlarını aynı zamanda yapıyor ve insanlar o zaman zarfında birbirleriyle rekabet ediyor." dedi.

Gutman, "Dolayısıyla 'zaman' faktörü bizim sıralamada kullandığımız bir faktör değil. Bu durum tamamen sizin takipçilerinizin platformda online olmasına bağlı. Takipçilerin durumu da farklı hesaplarda, farklı ülkelerde ve farklı insanlarda çok fazla değişiklik gösterebilir." ifadelerini kullandı.

Julian Gutman’ın açıklamalarından bir sonuç çıkartacak olursak, Instagram’da paylaşım yaparken daha çok beğeni alabilmeniz için takipçilerinizin daha çok online olduğu saatleri seçmeniz faydalı olabilir. Ancak herkesin daha çok beğeni almasını sağlayacak genel kurallar ve belirli bir zaman aralığı bulunmuyor.

YORUMLAR