Instagram, Sonunda Yüksek Çözünürlüklü Fotoğrafları Depolamaya Başladı

Instagram, Sonunda Yüksek Çözünürlüklü Fotoğrafları Depolamaya Başladı

Popüleritesi günden güne hızla artmaya devam eden fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram, malesef fotoğraflar için sunduğu 640 x 640 düşük çözünürlük kalitesi ile kimi kullanıcılarını üzüyordu. Pek çok çekilen fotoğrafı Instagram'a yüklerken ya kesmek zorunda kalıyoruz ya da kalitesinde önemli düşüş yaşıyoruz. Fakat Instagram The Verge'in haberine göre artık fotoğrafların 1080 x 1080 piksel boyutlarında yüksek çözünürlüklü versiyonlarını da depolmaya başladı.

Henüz hem web hem de mobil versiyonları üzerinde 640 x 640 pikselllik fotoğrafların gösterimine devam eden Instagram'ın, fotoğrafların yüksek çözünürlüklü yani çok daha kaliteli versiyonlarını yedeklemeye başlaması ilerleyen günlerde platform üzerinde yapacağımız paylaşımlarda yüksek kaliteli fotoğraflar kullanabileceğimizin bir belirtisi olabilir.

Günlük olarak milyonlarca fotoğraf paylaşılan bir platformdan söz ettiğimiz için bu tür bir hamle sonucunca depolama maliyetleri elbette artacaktır fakat kullanıcıların servisi çok daha severek kullanacağını da aşikar.

Güncel olarak Instagram'a yeni yükleyeceğiniz fotoğrafların yüksek kaliteli versiyonlarını Instagram üzerinde kaynak kodlarına bakarak bulabiliyorsunuz. Bunu yapabilmek için fotoğraf ekranında sayfa kaynağına giderek CTRL + F yapmanız ve ardından '.jpg' olarak aratmanız gerekiyor. Bu aramayı tamamladığınızda karşınıza ilk çıkan sonuç, yüklediğiniz ya da baktığınız fotoğrafın 1080 x 1080 boyutlarındaki yüksek çözünürlüklü versiyonu oluyor. Fakat fotoğrafların bu halini elde edebiliyor olmanız için fotoğrafın Instagram'a güncel olarak eklenmesi gerekiyor. Yani eski fotoğrafların kaliteli versiyonlarını Instagram'da bulamazsınız.

Instagram'ın yüksek çözünürlük fotoğraf yayınlarına geçip geçmeyeceği ya da tam olarak ne zaman geçeceği henüz kesin değil. Fakat konuyla ilgili gelişmeleri takipçilerimizle paylaşmaya devam edeceğiz.

Google Chrome Android'de 1 milyar İndirilme Barajını Aştı

YORUMLAR