Instagram Takipçi Kasma Uygulamalarının İpini Çekiyor!

Instagram Takipçi Kasma Uygulamalarının İpini Çekiyor!

Popüler fotoğraf paylaşma uygulaması Instagram, başta kullanıcılar olmak üzere geliştiricileri de ilgilendiren bir karara imza attı. Geçtiğimiz günlerde Platform Politikaları'nda yaptığı değişiklikle birlikte, üçüncü şahıs uygulamalarını kısıtlayan bazı revizyonlara gitti. Bazı özelliklerin kullanımını kısıtlayan platform, takipçi kasma, hayranları görme, takipçiler ve takip edilenleri izleme, geri takip etmeyenler ve karşılıklı takip edilenleri görme gibi hizmetler veren üçüncü parti uygulamalarının API'lere olan erişimlerini kesiyor.

Statusbrew uygulamasını belki duymuşsunuzdur. Mobil platformlarda sosyal medya kullanıcılarına yönelik takipçi kasma ve etkileşimi artırma gibi hizmetler veren uygulama, yazdığı bir blog yazısında hedef kitlesini ilgilendiren bazı özelliklerin kullanımını kapatacağını açıkladı. Instagram'ın Platform Politikasının kendilerini ve tüm üçüncü şahıs uygulamaları engellediğini söyleyen Statusbrew, Instagram Platform Politikası'nın 19. maddesine atıfta bulundu. Analytics dışında herhangi bir takipçi bilgisi kullanmamak gerektiğini söyleyen bu madde, kullanıcıların gizliliğini de güvence altına alıyor.

Bunun üzerine Instagram politikalarına uyacaklarını belirten Statusbrew yetkilileri, bu durumun Instagram'daki tüm üçüncü taraf uygulamaları etkileyeceğini söyledi. 

Neler Değişiyor?

iOS ve Android kullanıcıları, kullandıkları üçüncü taraf takipçi kasma, hayranları görme, takipçiler ve takip edilenleri izleme, geri takip etmeyenler ve karşılıklı takip edilenleri görme uygulamalarını artık kullanamayacaklar. Değişiklikten en çok yeni kullanıcılar ve premium hizmet veren uygulamalar etkilenecek. Instagram'a gönderi atma gibi özellikler kullanılmaya devam edecek. Diğer yandan tüm uygulama geliştiriciler Instagram Platform Politikasına uymak zorunda olacak. 

Şimdilik en çok kullanıcı sayısına sahip olan uygulamalardan Statusbrew'in yok olduğuna şahit olduk. Zaten yasak olan bu uygulamaları kullanmak, hem kişisel hem de kurumsal hesaplar için büyük tehlike arz ediyordu. Diğer uygulamaların akıbeti ne olacak yakında göreceğiz. Son olarak Instagram Platform Politikalarını bu adresten okuyabilirsiniz.

Instagram'ın Canlı Hikayeler Özelliği Çok Yakında!

Instagram Canlı Video Yayını Kendini Silebilen Gönderilerle Güncelleniyor

YORUMLAR