Instagram, Takipçi ve Beğeni Hilesi Yapanları Affetmeyecek

Instagram, Takipçi ve Beğeni Hilesi Yapanları Affetmeyecek

Instagram, üçüncü taraf hizmetlerini kullanarak takipçi ve beğeni hilesi yapan kullanıcılara geçit vermeyecek. 

Sosyal medyanın gerçek hayatın yerini aldığı şu günlerde, Instagram’daki beğeni ve takipçi sayısı, parasal karşılığı yokmuş gibi görünüp, bizim için paradan çok daha önemli olan akçelere dönüştü.

Çoğu insan, Instagram’da daha fazla etkileşim almak için üçüncü parti uygulamaları ile sahte beğeni ve takipçi kasıyor. Hatta bunun için hatırı sayılır miktarda paraları gözden çıkaran insanlar dahi var.

Instagram, bu gibi faaliyetlerde bulunan kullanıcılar için harekete geçti. Bundan sonra sahte beğeni, yorum ve takipçiler, Instagram’ın Topluluk Kuralları ve Kullanım Şartları'nı ihlal ettiği için kaldırılacak.

Sosyal medya devi, bu uygulamaları kullanan hesapları tespit etmek için yapay zeka destekli denetleme araçları geliştirdi.

Popülerliğini artırmak için üçüncü taraf uygulamalarını kullanan tüm hesaplar, Instagram tarafından bildirim alacak. Ayrıca bu kullanıcılardan hesap güvenliği amacıyla şifrelerini değiştirmeleri istenecek.

Bu hafta The New York Times  gazetesinde yayınlanan bir habere göre, "nanoinfluencers" olarak bilinen birçok sahte influencer Instagram’da ürün reklamı yapmak amacıyla markalarla iletişime geçiyor ve böylelikle ürünlere ücretsiz bir şekilde ulaşıyor.

Topluluk Kuralları ve Kullanım Şartları’nı güncelleyen şirket, bu ve benzeri hilelere başvuranların tepesine inecek. Instagram, önümüzdeki haftalarda platformdaki sahte faaliyetlere karşı daha fazla önlem alacağını belirtti.