Instagram Zayıflatıyor

Instagram Zayıflatıyor

Amerika'da Utah Brigham Young Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre Instagram kilo verme ve zayıflama konusunda kullanıcılarına yardımcı olmakta. Hemen hemen hepimiz Instagram üzerinden yapılan yemek fotoğrafı paylaşımlarına denk gelmişizdir. Sık sık karşımıza çıkan bu fotoğraflarda Instagram kullanıcıları gittikleri restoranlarda yiyecekleri yemeklerin yanında kendi pişirdikleri yemekleri ve yaptıkları tatlıları içeceklerle birlikte paylaşmakta. Dünya çapında oldukça popüler bir eğilim olan bu davranış şekli "Foodstagram" olarak adlandırılıyor.

Peki gördüğümüzde iştahımızı kabartan bu fotoğrafların gerçekte bünyemize olan etkisi nedir? İşte bu soruyu soran araştırma ekibi toplamda 232 gönüllüden oluşan bir deney ekibi kurmuş ve araştırmalarına başlamış.

Araştırma süresince bu 232 kişinin bir yarısına Instagram üzerinden 60 adet tuzlu yiyecek fotoğrafı, diğer yarısına da 60 adet tatlı yiyecek fotoğrafı gösterilmiş. Bu fotoğraflar gösterildikten sonra ise katılımcılara yer fıstığı ikram edilmiş ve yer fıstığı yemekten ne kadar zevk aldıkları sorulmuş. Deney sonucunda tuzlu yiyecek fotoğraflarına bakan yarı yer fıstıklarını diğer gruba göre daha az istediklerini belirtmiş.

Bilim adamları bu fotoğrafların ilk başta bizde yüksek bir çekim etkisi yaratabileceğini; fakat zamanla bu çekimin azalarak yeme hissinin kaybolacağını açıklamakta. Deney sonucunda "hissel sıkıntı" diye bir kavram ortaya atılıyor. Bu kavrama göre insanlar aynı tecrübeyi tekrar yaşamaktan sıkıldıkları için arka arkaya baktıkları yemek fotoğraflarının ardından yemek yeme isteklerinde azalma gerçekleşiyor.

Araştırmacılar bu tip fotoğraflar sayesinde iştahınızı kapatabilmek için çok sayıda fotoğrafa arka arkaya bakmanız gerektiğini vurguluyor. Sadece 2-3 fotoğrafa bakmanın iştahınızı kesmek için yeterli olmayacağı, tatmin hissinin ancak çok sayıda yemek fotoğrafına baktıktan sonra ortaya çıkacağı paylaşılan bilgiler arasında.

Instagram aracılığıyla kilo vermeye başlamak için:

Pixlr-o-matic İncelemesi

YORUMLAR