Instagram'ın Başı Açılan Dava ile Belada

Instagram'ın Başı Açılan Dava ile Belada

Instagram geçtiğimiz haftalarda kullanıcı servis sözleşmesini değiştirerek resimlerini Instagram’a yükleyenlerin bilgilerini, fotoğraflarını ve diğer kullanım istatistiklerini reklamverenlere satabileceğini ilan etmişti. Ancak küresel olarak gelen tepkiler ve bazı büyük kuruluşların da şikayetleri neticesinde kullanıcı servis sözleşmesinin yanlış anlaşıldığını ve gerekli değişikliklerin yapılacağını açıklayarak tabiri caizse bu kararından çark etmişti.

Reuters haber ajansı her ne kadar Instagram geri adım atmış olsa da ABD’nin San Francisco yerel mahkemelerinde Instagram’a karşı bir yasal sorumluluk davası açıldığını bildirdi. Davanın iddiaları içerisinde Instagram’ın kullanıcıların yasal haklarını ihlal etmeye çalıştığı ve bu hakları korumaya imkan tanımadığı, kullanıcılara sadece 16 Ocak tarihinden önce hesaplarını silerek fotoğraf haklarından vazgeçmeyi önerdiği ve yasal terimlerle anlaşılamaz ifadeler kullanarak kafa karışıklıklarına yol açtığı belirtiliyor.

Instagram’ın sahibi olan Facebook ise bu davaya karşı var güçleriyle çalışacaklarını ve kullanıcıların haklarını ihlal eden herhangi bir durumun söz konusu olmadığını açıkladı.

Samsung 2013'te yarım milyar telefon satacak

YORUMLAR