Intel Akıllı Telefonlar için İşlemci Üretmeyi Bırakabilir

Intel Akıllı Telefonlar için İşlemci Üretmeyi Bırakabilir

Masaüstü bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlar için ürettiği yüksek performanslı işlemcilerle tanıdığımız donanım devi Intel mobil sektörden tamamen çekilebilir. Bilindiği üzere Intel masaüstü bilgisayarlarımızda bize Core i7, i5 ve i3 işlemci ailelerini sunuyor. Bu işlemciler bu sektörde fiyat anlamında firmanın rakibi AMD'nin ürettiği işlemciler kadar makul seçenekler değiller; fakat daha yüksek performans verebiliyorlar. Bu nedenle sistem toplayan ve performansa önem veren kullanıcıların tercihi Intel'den yana oluyor. Fakat Intel şu ana kadar mobil sektörde farklı bir politika izliyordu.

Intel, işlemci yelpazesini akıllı telefonlar için geliştirdiği atom işlemci ailesiyle genişletmişti. Aslında atom işlemcilerle ilk netbook dönemlerinde tanışmıştık. Bu işlemciler düşük güç tüketimi üzerine tasarlanmışlardı. Atom işlemcilerin bu özelliği onları mobil cihazlar için ideal bir çözüm yapıyordu. Intel mobil cihazlar için Atom işlemcileri piyasaya sürdükten sonra bu işlemcilerle ülkemizde Asus Zenfone gibi telefonlarlarla tanışmıştık. Mobil Atom işlemciye sahip akıllı telefon ve tabletler birer fiyat - performans canavarlarıydı. Hem tatmin edici bir performans sunan hem de bu performansa oldukça uygun bir fiyatla sahip olmamıza izin veren Intel Atom işlemcilerin bir sonraki nesilleri olacak Sofia, Broxton ve Cherry Trail işlemcilerin üretim planlarının durdurulması ise şok etkisi yarattı.

Intel Atom İşlemcileri Tekrar Göremeyebiliriz

Intel'in gelecek Atom işlemci üretim planlarını tamamen rafa kaldırması bir sonraki Zenfone modellerinde Mediatek veya Snapdragon işlemciler göreceğimiz anlamında geliyor. Intel'in mobil sektörden çekilmesi rekabet anlamında sektörde olumsuz bir etki yapabilir. Bu sektörde toplamda 3 büyük aktör bulunmakta. Samsung kendi ürettiği işlemcileri yalnızca kendi telefonlarında kullanıyor ve aslında diğer üreticilerle üst segment haricinde çok da rekabete girmiyor. Intel'in aktif rol aldığı giriş ve orta segment ise Snardragon'un daha az aktif olduğu segment aileleri. Snapdragon giriş segmenti yerine orta segmentte işlemciler üretiyor. Intel'in piyasadan çekilmesi ile de Mediatek giriş segmentinin yeni lideri olabilir. Bu da Mediatek'in giriş segmentinde tekelleşmesini ve fiyat yükselişi yaşanmasını sağlayabilir.

Intel'in Atom işlemcilerinin üretimini durdurmasının farklı nedenleri olabilir. Tahmin niteliğindeki bu nedenlerden ilki mobil sektörde yeterince yaygınlaşma kazanamayan Intel'in Mediatek ile rekabet edememesi ve istediği karlılık oranını tutturamaması. İkinci neden ise Intel'in önümüzdeki nesillerde sadece Microsoft'a çalışmaya karar vermesi olabilir. Daha önceden ortaya çıkan söylentilerde Intel'in geliştirilmekte olan Surface Phone'a özel bir işlemci ürettiğinden bahsediliyordu. Bu nedenle Microsoft bu segmentte rekabeti önlemek adına Intel'le sadece kendi telefonlarına işlemci üretmek üzerine anlaşmış olabilir. Bunun yanında yeni Surface Phone'da Snapdragon 830 işlemcinin kullanılacağı da iddialar arasındaydı. Konu hakkındaki gerçeklere önümüzdeki dönemde tanık olacağız.

Intel Skylake Nedir, Ne İşe Yarar, Bize Ne Faydası Olacak?

YORUMLAR