Intel, Comet Lake İşlemcileriyle AMD’nin Önüne Geçmek İstiyor

Intel Comet Lake İşlemcileri 1

İşlemciler söz konusu olduğunda akla gelen firmaların başında Amerikalı teknoloji devi Intel yer alıyor. Intel, işlemcilerine en son Coffe Lake güncellemesini getirmiş ve böylece 8 çekirdekli ve 16 Thread mimarili bir yapıya geçiş yapmıştı.

Intel’e yakınlığıyla bilinen Tayvanlı bir internet sitesinin iddialarına göre, Intel işlemci teknolojisini bir adım daha ileriye taşımayı planlıyor. Sitede yer alan haberde, Intel’in 10 çekirdekli ve 20 Thread teknolojili yeni işlemcisi Comet Lake üzerinde çalıştığı ve işlemcinin seri üretimine başlamak üzere olduğu iddia ediliyor. Ayrıca işlemcinin üretiminde 14 nanometrelik üretim teknolojisinin kullanılacağı söyleniyor.

Eğer bu iddialar doğruysa, fiyat-performans dengesi açısından bakıldığında Intel uzun zaman sonra ilk defa AMD’yi geçmeyi başarmış olacak. Intel’in yeni yaklaşımı, bir diğer Amerikalı işlemci üreticisi AMD’nin de yol haritasının şekillenmesine doğrudan etki ediyor. AMD de CES 2019’da 7 nanometrelik bir mimariyle ürettiği yeni işlemcisi Zen 2’yi tanıtacağını açıklamıştı.

Intel Comet Lake İşlemcileri 2

Intel’in şu anda kullanımda olan mevcut işlemcisi Core i9-9900K gerçek bir performans canavarı olarak biliniyor. 8 çekirdeğe ve 16 thread mimarisine sahip olan Core i9-9900K, en üst seviye söz konusu olduğunda AMD’yi geride bırakmayı başarıyor.

8 çekirdekli Intel Core i9-9900K yurt dışında 570 dolardan (yaklaşık 2.940 TL) satılıyor. 10 çekirdekli yeni üst segment modelin ise 900 dolar (yaklaşık 4.645 TL) civarında bir fiyat etiketine sahip olması bekleniyor.