Intel Hologram Dokunmatik Monitörünü Tanıttı

Intel Hologram Dokunmatik Monitörünü Tanıttı

Iron Man, Azınlık Raporu ya da benzeri filmlerde gördüğümü dokunmatik holografik monitörler artık bir hayal olmaktan çıktı. Intel CES 2015 Fuarı'nda dokunmatik hologram monitör çalışmalarının hangi aşamada olduğunu gösterdi.

CES 2015 Fuarı’nda yapılan demoda Intel'in bir piyano klavyesini hologram olarak boşluğa yansıtabildiği ve bu klavyenin rahatlıkla kullanılabildiği görüldü. Gösteriyi izleyenleri oldukça etkileyen bu yeni teknoloji artık bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz pek çok teknolojik harikanın yakında kullanılabilir olacağının da bir işareti.

Hologram görüntü ile etkileşime girebilme teknolojisi oldukça yeni ancak üzerinde uzun zamandır çalışılan bir durum. Teknolojik olarak hologram; lazer ışınlarına dayanılarak gerçekleştirilen üç boyutlu görüntü işlemlerinin hepsine verilen isim.

Normal koşullarda bir cismin varlığına ait bilgi bize genellikle ses veya ışık dalgaları halinde ulaşıyor. Hologram görüntülerde ise, cisimlerden gelen dalgalardaki bilgiler belirli bir şekilde depo edilip, bu bilgide hiçbir kayıp olmadan tekrar ortaya çıkması temel alınıyor.

Bu arada Apple'ın 24 Nisan 2014 yılında aldığı hologram monitör patenti var. Ancak Apple bu konuda ne kadar ileri gitti bilmiyoruz. Intel'in yeni çalışmaları iki devi karşı karşıya getirebilir mi bu durum da henüz belli değil. 
YORUMLAR