Intel İlk Açık Kaynak Bilgisayarını Piyasaya Sürdü

Intel İlk Açık Kaynak Bilgisayarını Piyasaya Sürdü

Intel, kendi bilgisayarını yapmak isteyen bilgisayar tutkunları ve x86 mimarisinde yazılımlar geliştirmeyi hedefleyenler için anakart şeklinde bir bilgisayar piyasaya sürdü.

MinnowBoard (yukarıdaki resimde) olarak adlandırılan PC, temelde etrafında kasa ile bir anakarttan ibaret. Bu bilgisayar Intel ve CircuitCo Electronic ortak çalışmasıyla geliştirildi ve tüketiciler için 199$'a bu ay satışa çıktı.

Bir Intel x86 işlemci ile sunulacak MinnowBoard, Creative Commons lisansı altında çoğaltılabilir ilk açık kaynak bilgisayar. Via Technologies x86 işlemci tabanlı geliştirme kitleri zaten robotlar ve diğer projeler için satılıyordu, ancak bu kartlar açık kaynak değildi.

4 inç 4 inç (10,16 cm) ölçülerindeki MinnowBoard, meraklıları ve geliştiriciler için Intel'in ilk açık kaynak donanım tasarımı.

Diğer açık kaynak kartlar ARM işlemciler veya Arduino tabanlı mimariye sahipler. En önemli ARM sistem 25$'dan başlayan fiyatlarıyla milyonlarca satan Raspherry Pi.

MinnowBoard 1 GB DDR2 bellek, bir HDMI bağlantı noktası, Gigabit Ethernet, USB portu, ve genişletilebilir depolama için bir micro-SD yuvası içerir. Angstrom Linux dağıtımı ile önceden yüklü olarak geliyor ve Linux tabanlı sistemlerin oluşturulmasını sağlayan Yocto Projesiyle de uyumludur.

MinnowBoard Digi-Key, Farnell, Mouser Elektronik ve Newark dahil olmak üzere online satış sitelerinde mevcut. Ancak Türkiye'de bulmak biraz zor.

Sistem özelliklerini aşağıda yer alan resim üzerinde inceleyebilirsiniz:

Instagram Üçüncü Parti Windows Phone Uygulamalarını Engelliyor

YORUMLAR