Intel'in 9. Nesil Core İşlemcileri 128 GB RAM'e Kadar Destek Verebilecek

Intel İşlemcileri 128 GB RAM Desteği 1

Şimdiye kadar yaygın olarak kullanılan Intel işlemcileri 64 GB RAM’den fazlasını desteklemiyordu. Tabii ki bu durum büyük bir problem yaratmıyordu ve sadece bazı profesyoneller tarafından fark ediliyordu. Ancak kullanıcıların daha çok RAM’e ihtiyaç duyabileceği günler de giderek yaklaşıyor. Neyse ki Intel bu duruma çoktan hazırlanmış.

Intel, 9. nesil Core işlemcilerinin artık 128 GB’a kadar DDR4 RAM’i destekleyeceğini açıkladı. Daha yeni ve daha yoğun bellek teknolojisinin bunu mümkün kıldığını belirten Intel, birkaç ay içerisinde yapılacak olan bir güncellemeyle ekstra RAM desteğinin getirileceğini söyledi.

RAM’deki genişleme desteğinden faydalanabilmek için dört DIMM slot’lu bir anakarta ihtiyacınız olacağını ve 128 GB’lık ilk konfigürasyonların yüksek bir ihtimalle çok pahalı olacağını şimdiden belirtelim.

Şu anda hız konusunda çok seçici değilseniz 64 GB RAM için 550 dolar (3190 TL) harcamak sizin için uygun olabilir. 128 GB RAM içinse, rekabet ve ekonomi piyasalarında fiyatlar düşmedikçe fiyatların 1.000 dolar (5.800 TL) seviyelerine çıkması sürpriz olmaz.

Intel İşlemcileri 128 GB RAM Desteği 2

Yine de bu, meraklıları ve profesyoneller için oldukça iyi bir haber. Şimdiye kadar Intel işlemcili teçhizatlarda 128 GB RAM’e ulaşabilmek için bir Xeon işlemciye ihtiyaç duyuluyordu. Aslında ikiden fazla bellek kanalına ihtiyaç duyanlar halen Xeon işlemci satın almak isteyebilirler. Ancak 64 GB sınırını geçebilmek için artık tam teşekküllü bir iş istasyonu donanımı satın almak zorunda olmayacaksınız. Bu durum, özellikle yoğun bellek kullanan uygulamaları çalıştıran fakat Xeon tabanlı makinelerin ham hesaplama gücüne ihtiyaç duymayan medya editörlerinin maliyetlerini düşürerek işlerini kolaylaştırabilir.