Intel İşlemciler için 64-bit Android L Emülatörü Yayınlandı

Intel İşlemciler için 64-bit Android L Emülatörü Yayınlandı

Google, Android uygulama geliştiricileri için 64 bit uygulamaları test edebilecekleri bir emülatör yayınladı.

Başta ARM mimarisiyle çalışabilecek şekilde optimize edilen, mikroişlemci devi Intel’in Google ile geçirdiği yoğun çalışmalardan sonra x86 desteğini tam manasıyla kazanan Android işletim sistemi, 64 bit desteğine kavuşan Android L ile birlikte devam ediyor. Google’ın Intel işlemciler için hazırladığı Android L 64 bit emülatörü sayesinde, uygulama geliştiricileri üzerinde çalıştıkları Android uygulamalarının performanslarını test edebilme imkanına sahip olacaklar. Geliştiriciler bu sayede, üzerinde çalıştıkları uygulamaların eksik veya hatalı yönlerini tespit edip, Android L yayınlandığında sorunsuz bir şekilde kullanıcılara sunabilecekler.

Peki ya 64 bit desteği ne işimize yarayacak? diyorsanız hemen açıklayalım; 64 bit uygulamaların, 32 bit uygulamalara oranla iki kat daha fazla performans sağlaması bekleniyor. Ancak şunu da belirtelim, uygulamaların gerçek performans artışı gösterebilmesi için cihazların 64 bit işlemcilere sahip olması gerekiyor.

Google, Android L ile birlikte 64 bit işlemcileri destekleyen telefonların yaygınlaşmasına imkan sağlarken, telefon üreticilerinin bu potansiyelden faydalanabilmek için 64 bit mimarili telefonlarını ne kadar hızlı ve uygun fiyatla piyasaya süreceğini merakla bekliyoruz.

Android L 1 Kasım'da Geliyor mu?

YORUMLAR