Intel Robotunun İlk İş Günü Gelecek Hakkında Fikirler Veriyor

Intel Robotunun İlk İş Günü Gelecek Hakkında Fikirler Veriyor

Avustralya’da Sydney Opera binasında yer gösterici olarak işe başlayan Intel robotunun ilk günü, geleceğimiz için önemli ipuçları taşıyor.

İçinde Intel işlemci bulunan robot yer göstericinin ilk iş günü videoya alındı. Robotun ağzında bir günceymiş gibi kurgulanan video “Hep farklı olduğumu hissederdim ama yine de uyum sağlaya çalışıyorum” pasajıyla açılıyor. Robotlarla insanların yan yana çalışmaları sırasında olabileceklere bir robot gözüyle yaklaşan bu çalışma yine de insani bazı dokunuşlar taşıdığı için inandırıcı gelmeyebilir. Ancak bazı önemli noktaların altını çizdiği de bir gerçek.

Robotlar ve insanlar bir arada çalışabilirler mi?

Bir robot olarak kabul görmenin bir işi yapma sorumluluğunu taşımak olduğunu anlatan robot yer gösterici, iş arkadaşlarının ilk önce kendisini yadırgadıklarını söylüyor. İş arkadaşlarının bazıları ise bir robot ya da insan fark etmeksizin beraber çalışılabileceklerini düşünürken aralarında makineden rahatsız olanlarında olduğunu gözden kaçırmıyoruz. Robotun kendi ağzından, tüm çalışanların tek tek bir robot ile değiştirilebilecekleri paranoyasının iş yerine hakim olduğu değerlendirmesi ise oldukça önemli. Gerçekten de çalışanların gözlerinin arkasındaki bu endişeyi görmek mümkün olabiliyor.

Robotlar iş arkadaşı olabilir mi?

Esprili bir şekilde robot işçilerin insanlar için tasarlanmış ortamlarda çok da rahat olmalarının mümkün olamayacağının da anlatıldığı videonun özü oldukça anlamlı. Kıssadan hisse, henüz ne robotların ne de çalışma ortamlarının böyle bir fanteziye hazır olmadığını görebiliyoruz. Diğer yandan insanlarla yaşadığı iş ilişkilerinin dışında gördüğü ilgiyi "yapay" olarak tanımlayan Intel robotu, bu noktada derin bir ironi yapmaktan da geri durmuyor. Bu videonun sonunda, sadece üretim bantlarında harıl harı üretim yapan robotların varlığı bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. Etkileşim ve sosyallik gerektiren iş yerlerinde çalışmak için robotların daha çok fırın ekmek yemeleri lazım gibi görünüyor.

Aslında tüm video bir Intel reklamından ibaret. Ancak yine de Intel’in burada hümanist değerleri yüksek tutarak bir işlemcinin neleri algılayabildiğini örneklemesi zekice olmuş.

Her İşi Robotlar Yapacaksa Biz Ne Yapacağız?

İleri Teknoloji Eseri Robotlar İlk Denemelerinde Burunlarını Yerden Kaldıramadılar

Akşama Ne Pişecek Derdine Son Veren Robotlar Geliyor

YORUMLAR