Intel Skylake Yonga Mimarisi Akıllı Telefonların Hayatını Kurtaracak

Intel Skylake Yonga Mimarisi Akıllı Telefonların Hayatını Kurtaracak

İlk olarak WMC 2015’te tanıtılan Intel Skylake yongalar, mobil cihazların batarya ömürlerini iki katına çıkaracak bir mimariye sahip. Intel Skylake yongaların piyasaya çıkışına da çok az bir süre kaldı.

2015’in ikinci yarısında çıkacağı söylenen Skylake, çok yakında yeni bir PC almamıza ya da anakart değiştirmemize sebep olabilir. Skylake, Intel’in işlemci performansı ve güç tasarrufu hedefini yeni bir noktaya taşıyor.

Intel’in Skylake için görev dağılımı yaptığı yongalar olan Skylake S serisi masaüstü oyun bilgisayarları, Skylake Y güç tüketimi az olan tablet ve dizüstü bilgisayarlar, Skylake U mobil cihazlar ve Skylake H ise üst seviye iş istasyonlarında kullanılacaklar. Skylake ailesi kış ayları gelmeden piyasaya sürülebilir.

Çok fazla teknolojik detaya girmeden sadece şu örneği verelim: Skylake serisinin 5W TDP değerine sahip modellerinin,  Broadwell serisinin yine 5W TDP’li Core M 5Y10 modelleri ile karşılaştırıldığı bir testte yüzde 60 daha az SoC gücü kullandığı belirlendi. Bu da 1080p video oynatmada yüzde 35 daha uzun oynatım süresine denk geliyor. Bu durum özellikle mobil cihazlarda daha uzun süre batarya performansı olarak tanımlanıyor. 2016 yılında pek çok mobil cihazın Skylake kullanması bu sebeplerden dolayı olası görünüyor.

Skylake, her ne kadar masaüstü PC kullanıcılarına hitap edecek gibi görünse de, güç tasarrufu ve uzun pil ömrü sebebiyle mobil, dizüstü ve tablet gibi cihazlarda da 2016’dan sonra kullanılabilecek. Intel Skylake serileri, doğal olarak Windows 10 alt yapısını destekleyecekler. Bu yüzden Skylake U işlemcilerin yeni nesil Windows Mobile cihazlarda da bulunması sürpriz olmayacak.

AMD - Intel Savaşlarında Kaybeden Taraf Belli Oldu

IBM Dünyanın İnce ve Güçlü Yongasını Yapmayı Başardı, Peki Bizim İşimize Yarayacak mı?

YORUMLAR