Intel Teknolojileri, Waymo Arabaları Özgür Kılacak

Intel Teknolojileri, Waymo Arabaları Özgür Kılacak

Intel, bu yılın başlarında kendi kendine gidebilen (otonom) araba pazarına girmek için çeşitli atılımlar ve ortaklıklara girişmişti. Bu atılımların arasında, MobilEye teknolojik altyapısına yaplılan 15 milyar dolarlık bir yatırım da vardı.

Intel, akıllı araba teknolojilerinde söz sahibi olmayı oldukça ciddiye alıyor. İşte bu ciddiyetinden dolayı Intel, Google'ın sürücüsüz araç bölümü olan Waymo ile tamamen otonom bir araç geliştirme konusunda iş birliği yapacağını duyurdu.

Intel ve Waymo arasında gerçekleştirilecek bir anlaşma doğrultusunda, Waymo'nun tasarladığı ve testlerine başlamak üzere olduğu Chrysler Pacifica minivanlara Intel otonom sürüş teknolojisi uygulanacak.

Aslında bu, bir süredir var olan ve adı konulmuş bir ortaklık, çünkü Intel teknolojisi bildiğimiz gibi Waymo minivan filosuna halihazırda zaten destek veriyordu.

Bu yapılan anlaşmanın en önemli maddelerinden biri, Intel'in Waymo araçlarını tamamen otonom sürüş teknolojisine adapte edebilecek olması. Yani uzun sözün kısası, Intel, Waymo ile birlikte sürücüsüz ve güvenli sürüş imkanı sunan otonom araçlar geliştirmeye başlıyor.

Aslında otoritelere göre, anlaşmanın bu kısmı, her iki taraf içinde fırsatlarla dolu gibi görünüyor. Çünkü Intel'in işlem gücü, Waymo'nun mevcut araç filosundaki sensörleri de güçlendirecek. Böylelikle araçların otonom sürüş yetenekleri seviye atlayabilecek. Tüm bu şartlar bir araya getirildiğinde Waymo, kendi kendine sürüş özelliğine sahip araçlara daha emin adımlarla yaklaşıyor olacak.

Intel 100 Araçlık Otonom Araba Filosu Test Edecek

Google Sürücüsüz Otomobillere Ne Kadar Harcama Yaptı?

YORUMLAR