Intel ve AMD, Nvidia'yı Devirmek İçin El Ele Verdi

Teknoloji dünyası hiç beklenmedik bir işbirliğine tanık olacak gibi görünüyor, işlemci sektörünün yegane üreticileri olan Intel ve AMD, Nvidia karşısında birlikte hareket etme kararı aldı.

Masaüstü işlemci piyasasında Intel ve AMD'nin arasında yüksek bir rekabet söz konusuydu. Özellikle AMD'nin Ryzen işlemcilerini piyasaya sürmesiyle bu rekabet daha da kızışmış, Intel karşılık olarak yeni işlemci modelleri tanıtmış ve fiyat kırmıştı. Masaüstünde durum böyleyken dizüstü sektöründe durum biraz daha Intel'in lehineydi. AMD'nin uzun süredir mobil işlemci pazarında pasif oluşu nedeniyle Intel bu sektörde bir tekel gibiydi. Nvidia da benzer şekilde AMD'nin mobil grafik işlemcileri açısından pasif oluşu nedeniyle tekel haline gelmişti. Peki bu iki firma nasıl oldu da bir araya geliyor?

Intel ve AMD'nin işbirliği yapacak olmasının sebebi dizüstü bilgisayarlar için yüksek grafik gücüne sahip mobil işlemciler üretmek. Bu konuda her iki firma uzmanlıklarını ortaya koyacak. Intel mobil işlemciyi üretirken, AMD yüksek performanslı grafik çiplerini bu işlemciye ekleyecek. Aslında Intel de kendi grafik çiplerini işlemcileri üzerine yerleştiriyordu; fakat bu çipler performans açısından hiç de yeterli değillerdi. Oyun oynamak için kullanılacak bir dizüstü bilgisayarda Nvidia ekran kartlı modellerin tercih edilmesinin sebebi de buydu.

AMD ve Intel bu ortaklıkla birlikte tüketicileri AMD grafik çiplerinin kullanıldığı Intel işlemcili dizüstü bilgisayarlara yönlendirebilecek ve Nvidia'nın tekelini kırabilecek. Bu da tüketiciler açısından rekabetin artması ve fiyatların düşmesi anlamına gelebilir.

Intel ve AMD yeni işlemcileri kullanan bilgisayarların piyasaya çıkışı için kesin bir tarih vermiyor; fakat bu bilgisayarları 2018'in ilk çeyreğinde görebileceğimiz bilgisi paylaşılıyor.

YORUMLAR