Intel ve ESL’den 100 Milyon Dolarlık Yeni Anlaşma

Intel ve ESL’den 100 Milyon Dolarlık Yeni Anlaşma

Intel, dünyanın en büyük e-Spor şirketi ESL ile ortaklığını derinleştiriyor. İkili, 2021 yılına kadar sürecek olan 100 milyon dolarlık yeni bir anlaşmaya imza attı.

Merkezi Almanya’nın Köln kentinde bulunan ESL, dünya çapında düzenlediği yarışmalarla e-Spor endüstrisine yön veriyor. Hala etkin olan en eski profesyonel spor organizasyonu olan şirket, ABD’li teknoloji devi Intel ile çok önemli bir anlaşmanın altına imza attı.

Halihazırda çok köklü bir ortaklığa sahip olan iki şirket, birlikteliklerini  2021 yılına kadar sürecek olan 100 milyon dolarlık bir anlaşma ile genişletti. Intel, söz konusu tarihe kadarki e-Spor organizasyonlarına, yüksek güçte bilgisayar işlemcileri ve 5G dahil olmak üzere birçok teknoloji desteği sunacak.

Intel ESL

ESL’in Intel desteğiyle gerçekleştirdiği bir lig olan Intel Extreme Masters Dünya Şampiyonası,14’üncü sezonuna başlamaya hazırlanıyor. Dünyanın en eski küresel e-Spor turnuvası olan IEM, dünyanın her tarafından en iyi 24 takımın katılımıyla 2019 yılında Polonya’nın Katowice şehrinde düzenlenecek.

100 milyon dolarlık yatırım, birçok büyük markanın sektöre girdiği bir dönemde Intel için kritik önem arz ediyor. Newzoo araştırma firmasının tahminlerine göre Intel, 2020’de 1,4 milyar dolar piyasa değerine ulaşması beklenen e-Spor piyasasının en büyük şirketlerinden bir tanesi olacak.

Intel'de Sanal Gerçeklik, Oyun ve Espor Grubunun Başkan Yardımcısı Jogn Bonini, CNBC ’ye verdiği demeçte, şirketin büyüyen e-Spor arenasında önemli bir rol oynamasından gurur duyduklarını söyledi. 

Ortaklığın sektöre daha uzun vadeli ve sürdürülebilir yollar yarattığını belirten Bonini, “Intel’in e-Spor’a olan bağlılığının arkasında ciddi bir güven yatıyor. ESL ile ortaklığmız önümüzdeki yıllarda çok önemli fırsatlara kapı açacak” dedi.