Intel ve Microsoft, Meltdown ve Spectre Yamasının Ne Kadar Performans Kaybı Yarattığını Açıkladı

Geçtiğimiz hafta ortaya çıkan Meltdown ve Spectre açıkları teknoloji hem yazılım hem de donanım üreticilerinin diken üstüne çıkmasına sebep olmuştu.

Bu güvenlik açıklarının kritik olmaları ve kullanıcılarının bilgisayarlarında yapılan işlemlerde şifre gibi hassas bilgileri saniyeler içinde ele geçirmeleri nedeniyle  büyük bir paniğin ortaya çıkması da doğaldı. Fakat söz konusu açıklar küçük değişikliklerle kapatılacak gibi değillerdi; hem kapsamlı işletim sistemi ve firmware güncellemeleri, hem de donanımsal düzenlemeler yapılması gerekiyordu. Microsoft ve Intel erken davranarak gerekli güncellemeleri hazırlamışlar ve dağıtmaya başlamışlardı.

Meltdown ve Spectre için yayınlanan güncellemelerin belli bir performans kaybına sebep olacağı iddia edilmişti, Hatta bazı sistemlerde %30'a varan kayıpların yaşanabileceği söyleniyordu. Intel ve Microsoft, gerekli güncellemeleri yayınladıktan sonra durum analizi yaptılar ve yayınladıkları yamaların ne kadar performans kaybına sebep olduğunu sergileyen benchmark sonuçlarını paylaştılar.

Intel, performans kaybının sıradan bir bilgisayar kullanıcısı için çok belirgin olmayacağını söylemişti. Yani e-posta okuma, döküman hazırlama ve fotoğraflara göz atma gibi eylemlerde ciddi bir fark görmeyecektik.

Intel'in yaptığı Sysmark 2014 SE benchmarkında 8. nesil işlemciler ve SSD disk kullanılmış. Core i7 8650U mobil işlemci ve Core i7 8700K işlemci üzerinde yapılan testlerde %2 ile %14 arasında değişen performans kayıpları gözlemlenmiş. Son nesil işlemcilerde daha az performans kaybı yaşanacağı söylenmişti. Ayrıca yürütülen işlemin türüne ve işlem yüküne göre de kayıp oranı değişiyordu. Testte kullanılan sistemde şu an piyasada bulunması bir hayli güç olan, oldukça pahalı üst segment işlemcilerin kullanıldığını belirtelim, ayrıca her sistemde SSD depolama birimleri de kullanılmıyor. Yani daha eski sistemlerde performans kaybının artması mümkün. Intel'in yaptığı benchmark testi bu anlamda çok gerçekçi bir tablo yansıtmayacaktır. Bu noktada da Microsoft'un yaptığı benchmark testleri işimize yarıyor.

Microsoft tarafından yapılan testlerde Intel'in Kaby Lake, Skylake, Haswell ve daha eski işlemci modellerine de yer verilmiş. Sonuçlar şu şekilde:

- Kablylake, Skylake ve daha yeni Intel işlemciye sahip Windows 10 bilgisayarlarda tek haneli oranlarda performans kayıpları gözlemlenmiş

- Haswell ve daha eski Intel işlemciye sahip Windows 10 bilgisayarlarda daha yüksek ve fark edilebilecek derecede performans kayıpları gözlemlenmiş

- Haswell ve daha eski Intel işlemciye sahip Windows 8 ve Windows 7 bilgisayarlarda çoğu kullanıcının performans düşüşünü fark edeceği belirtiliyor

- Windows Server bilgisayarlarda herhangi bir Intel işlemci ile daha belirgin bir performans düşüşü görüleceği bildiriliyor, Söz konusu güvenlik açıklarının karakterleri ve çalışma şekli göz önünde bulundurularak, iş istasyonu ve sunucu sahiplerine güvenlik veya performans arasında tercih yapmaları, güvenlik güncelleştirmelerini yükleyip yüklememeyi tercih etmeleri öneriliyor.

YORUMLAR