Intel, Virüs Taramasını Grafik Birimlerine Yaptıracak

Intel GPU

Son yıllardaki Meltdown ve Spectre güvenlik açıkları, genel olarak bilgisayar endüstrisini sarstı ancak bu açıklardan dolayı en büyük darbeyi yiyen Intel oldu. Intel’de daha önce kötü amaçlı yazılımları tespit etme amacındaki virüs taramaları işlemci (CPU) üzerinden yapılıyordu. Ancak Intel aldığı yeni bir kararla artık virüs taramalarını grafik birimleri (GPU) üzerinden yapacak.

Intel’in yaptığı bu değişiklikle CPU üzerindeki yük hafifleyecek. Bu sayede sistemin enerji tüketimi azalacak, batarya ömrü artacak ve sistemde performans artışı gözlenecek. Intel Platform Güvenlik Bölümü Başkan Yardımcısı Rick J. Echevarria yaptığı açıklamada, “Hızlandırılmış Bellek Tarama ile tarama işlemi Intel’in tümleşik grafik işlemcileri tarafından yapılıyor. Bu sayede, daha fazla tarama, performans düşüşünde azalma ve daha az güç tüketimi sağlanıyor.” dedi. Echevarria ayrıca, “Yapılan testlerde işlemci yükünün %20’den %2 seviyelerine kadar düştüğü görüldü.” dedi.

Intel’in Tehdit Tespit Teknolojisi, 6., 7. ve 8. nesil Intel işlemcilerde mevcut olacak ve çeşitli makinelerin bazı virüs tarama etkinliklerini CPU yerine GPU üzerinden yapmasına imkan verecek. Virüs tarayıcıları şu anda bellek tabanlı saldırıları tespit edebilmek için CPU’yu kullanıyor, fakat bu durum makinede performans düşüşüne sebep oluyor. Intel bu yeni yöntemde GPU’nun kullanılmasıyla birlikte, performans ve güç tüketimi alanlarında önemli gelişmeler olmasını umuyor. Günümüzde çoğu bilgisayar, grafik birimlerini (ekran kartlarını) tam kapasite ile kullanmıyor. Bu nedenle Intel’in virüs taramalarını GPU üzeriden yapma hamlesi oldukça mantıklı görünüyor.

Intel CPU  

Intel, bu yeni uygulamanın desteklenmesi adına Microsoft ile de ortaklık yapıyor. Microsoft, Intel’i desteklemek için Windows Defender Gelişmiş Tehdit Koruması’nda (ATP) bazı değişiklikler yapıyor. Intel, yeni uygulamasının desteklenmesi amacıyla diğer antivirüs program geliştiricileriyle de birlikte çalışıyor. Intel geçen ay, işlemcilerini gelecekteki Spectre benzeri saldırılara karşı korumak için yeniden tasarladığını söylemişti ve yeni uygulaması da bu hamlelerden biri olarak yorumlandı.

Intel CEO’su Brian Krzanich da, “Mevcut Spectre güvenlik güncellemeleri bazı durumlarda performansı etkiledi ancak gelecekteki işlemciler için bu olmamalı. Yeni ürünleri piyasaya sunarken, insanların bizden beklediği performans iyileştirmelerini sağlamamız çok kritik. Amacımız sadece en iyi performansı sunmak değil, aynı zamanda en güvenli performansı sunmak.” dedi.

YORUMLAR