Intel Yeni 10 Çekirdekli Broadwell-E Oyun ve Sanal Gerçeklik Canavarını Dağıtmaya Başlıyor

Intel Yeni 10 Çekirdekli Broadwell-E Oyun ve Sanal Gerçeklik Canavarını Dağıtmaya Başlıyor

Eğer sanal gerçeklik oyunları ve uygulamaları geliştiriyor veya yüksek performans ile oyun oynamaktan keyif alıyorsanız size güzel bir haberimiz var. Masaüstü işlemci piyasasında performans anlamında en başarılı işlemcileri üreten Intel, Broadwell-E kod adına sahip oldukça özel yeni işlemci ailesini yurt dışında dağıtmaya başlıyor.

Bilindiği üzere Intel klasik masaüstü i3, i5 ve i7 işlemci ailelerinin yanısıra Extreme uzantılı özel üretim işlemciler de piyasaya sunuyor. Bu işlemciler genel olarak klasik masaüstü işlemcilerine göre daha yüksek çekirdek sayısına ve önbellek miktarına sahipler. Extreme işlemcilerin yeni nesli olan Broadwell-E işlemciler de bu özellikleri bir adım öteye taşıyor.

Intel'in tanıttığı i7 6950X Broadwell-E ailesinin amiral gemisi niteliğinde. Bu 10 çekirdekli işlemci Hyper Threading özelliği sayesinde her çekirdeğin aynı anda 2 işlem yürütebilmesini mümkün kılıyor. Yani bilgisayarınızı zorlamadan toplamda 20 işlem yürütebiliyorsunuz. Broadwell-E ailesine mensup diğer işlemciler ise 8 çekirdeğe sahip i7 6900K ile 6 çekirdeğe sahip i7 6850K ve i7 6800K. X99 yonga setine sahip anakartlarla kullanılabilen işlemciler LGA 2011-v3 soket yapısındalar. İşlemcilerin frekansları, önbellek miktarları, diğer teknik detayları ve yurt dışı satış fiyatları bu tabloda sıralanıyor:

Yeni Broadwell-E işlemcilerde dikkat çeken özelliklerin başında Turbo Boost Max 3.0 teknolojisi geliyor. Bu teknoloji sayesinde işlemci çekirdeklerinin her biri ayrı ayrı test edilerek hangi çekirdeklerin güvenli bir şekilde limitlerini aşmaya yatkın olduğu belirleniyor. Bu sayede işlemcinin ısı/güç tüketimi/performans dengesi sağlıklı bir şekilde korunabiliyor. Intel'in yeni işlemci ailesinde 4 kanallı DDR4 2400 bellek arayüzüne geçiş yaptığı da görülüyor.

Intel yetkilileri yaptıkları açıklamalarda bu işlemcilerin sanal gerçeklik uygulamalarını ve oyunlarını geliştirmeyi ve 4K çözünürlükte video işlemeyi kolaylaştırmak, 4K çözünürlükte 60 FPS kare hızıyla oyun oynamayı ve sanal gerçeklik oyunlarını daha akıcı bir şekilde oynamayı mümkün kılmak amacıyla geliştirdiklerini belirtiyorlar.

Intel Broadwell-E ailesine mensup bütün işlemciler işlemci çarpanları açık olarak geliyor. Yani bu işlemcilere etkili bir soğutma sistemiyle hızaştırma yapabilmeniz mümkün olacak.

ARM Cortex A73 İşlemci Çekirdekleri ve Mali G71 GPU Tanıtıldı!

YORUMLAR