Intel Yeni 8. Nesil İşlemcilerini Duyurdu

Intel Yeni 8.Nesil İşlemciler 1

Apple’ın 2018’de MacBook Pro’ların yenilenmiş versiyonlarıyla karşımıza çıkması etkileyiciydi. En son piyasaya sürdüğü laptoplarda performansı önemli ölçüde artıran şirket, son olarak isteyen kullanıcıların cihazlarındaki RAM’i 32 GB’a kadar çıkarabilmesine imkan veren yeni bir özellik de getirmişti.

Asıl önemli haber ise gelecek olan bir sonraki MacBook’larda, Intel’in 8. nesil işlemcilerinin yer alacağının neredeyse kesin olması. Çünkü, ince ve hafif laptoplar için dizayn edilen Whiskey Lake ve Amber Lake formundaki yeni 8. nesil işlemciler Intel tarafından resmi olarak tanıtıldı. Whiskey Lake and Amber Lake kod adına sahip bu işlemcilerin her ikisi de temelde 14nm’lik mimariyi kullanıyor.

Intel’e göre, i7-8565U, i5-8265U ve i3-8145U’dan oluşan Whiskey Lake U-serisi işlemcilerden eski olan iki tanesi 4 çekirdekli bir yapıdayken, sonradan gelen işlemci ise çift çekirdekli ve 2 GHz hız sağlıyor. i7-8500, i5-8200Y, ve m3-8100Y’den oluşan Amber Lake Y-serisi işlemciler ise U-serisi işlemciler kadar çok özellikli sayılmazlar. Ancak Y-serisi işlemcilerin daha uzun bir batarya ömrü sunduğu söyleniyor.

Intel Yeni 8.Nesil İşlemciler 2

Ekstra bir performansa ihtiyaç duyduğunuz zamanlar için de yeni işlemcilerin daha yüksek hızlara çıkabildiğini görüyoruz. Örneğin, geçen yılki 8650U işlemcisi en fazla 4.2 GHz hızına erişebilirken, Whiskey Lake’in en gelişmiş modeli olan dört çekirdekli i7-8565U işlemcisi 4.6 GHz hızına erişebiliyor. 2016 yılından bu yana ilk kez güncellenen Y-serisi işlemciler de benzer performans artışları sağlıyor. Yeni işlemcilerinin performansını 5 yıl önceki bir laptop üzerinden örneklendirerek açıklayan Intel, Whiskey Lake işlemcili yeni bir laptopta, fotoğraflarınızı düzenlemek gibi bir işlemi 2013 yılındaki laptopunuzdan 2.9 kat daha hızlı yapabileceğinizi belirtiyor.

Daha uzun batarya ömrü sağlayan Intel’in yeni işlemcileri, 802.11ac 2×2 desteğiyle birlikte daha hızlı Wi-Fi bağlantısı da sağlıyor. Çünkü bu işlemciler Gigabit seviyesinde Wi-Fi hızlarına ulaşmayı mümkün kılıyor. Ayrıca yeni işlemciler sayesinde Alexa ve Cortana gibi ses asistanlarıyla daha uyumlu, geliştirilmiş sezgisel bir ses deneyimi sunuluyor.

Intel yeni nesil işlemcilerinin nerelerde kullanılacağına yönelik bir açıklama yapmasa da söylentilere bakılırsa U-serisi işlemcilerin gelecek olan yeni MacBook Air’larda kullanılması yüksek bir ihtimal olarak görülüyor. Y-serisi işlemcilerin ise bir süredir yenilenmeyen 12 inç’lik MacBook modellerinde karşımıza çıkabileceği söyleniyor. Tüm bunlar, Intel’in yeni işlemcilerini büyük ihtimalle bu Sonbahar’da göreceğimiz anlamına geliyor.