Intel'in 8.Nesil Core İşlemcileri Yüzde 40 Daha Hızlı Olacak

Intel'in 8.Nesil Core İşlemcileri Yüzde 40 Daha Hızlı Olacak

Intel'in Core serisi işlemcilerine bu yıl eklenecek olan ve 8.nesil Core işlemcileri olarak bilinen modellerin yapılan testleri beklentileri artırmaya başladı. Çünkü Intel'in açıklamasına göre bu işlemciler bir önceki nesile göre %40 oranında daha performanslılar.

Intel yetkililerinin bahsine göre ortalama 5 yıllık bir Intel Core işlemci göz önüne alınırsa, bu 8.nesil işlemciler onlara göre 2 kat daha fazla performans sergiliyor. Bu da Intel'in yeni nesil işlemcileriyle her geçen gün daha yüksek işlem hızlarına ulaşmaya devam ettiğini gösteriyor. Tek bir jenerasyon içerisinde böylesine gelişme görülmesi de büyük bir başarı olarak kayıtlara geçiyor. Aşağıda da Intel'in 8.nesil dizüstü Core işlemcileri için yeni paylaştığı bir fragmanı izleyebilirsiniz.

Bu yeni nesil i5 ve i7 işlemciler aynı zamanda günümüzde yaygınlaşan 4K, sanal gerçeklik (VR) gibi birçok teknolojiye de uyumlu bir biçimde geliştirilmiş. Intel'in açıklamalarına göre dizüstü bilgisayarlardaki pil ömrü de eski nesil Core işlemcilere göre her zamankinden daha da verimli olacak. Intel'in 8.nesil Core işlemcileri hakkında çeşitli bilgiler verdiği canlı yayın etkinliğini de bu linkten inceleyebilirsiniz.

Bu haberimizde bahsettiğimiz ve yukarıdaki videoda da bahsi geçen 8.nesil Core işlemciler genellikle dizüstü işlemcilerinden oluşuyor. Intel henüz Coffee Lake olarak adlandırdığı 8.nesil masaüstü işlemcileri hakkında pek bir bilgi paylaşmadı. Cannon Lake olarak adlandırılan üst düzey dizüstü işlemcileri de bu yılın sonlarında ortaya çıkacak.

Tüm bu karışık bilgilere özet geçmek gerekirse, Intel artık dizüstü bilgisayarlardaki işlemcilerinin çekirdek sayısını ortalama 2 katına çıkarıyor. Bu 8.nesil dizüstü işlemcileri AMD'nin Ryzen Mobile işlemcilerine rakip olarak konumlandırılacaklar ve Intel tarihinde bir ilk olarak aynı nesil içerisinde olsalar bile farklı mimarilere sahip olacaklar.

Intel'in 9.Nesil Core İşlemcileri 10nm+ Üretim Süreciyle Geliştirilecek

Intel'in Yeni Core i9 İşlemcilerinin Avantajları ve Dezavantajları!

YORUMLAR