Intel'in En Yüksek Performanslı İşlemcisi Piyasaya Adım Atıyor

Intel'in En Yüksek Performanslı İşlemcisi Piyasaya Adım Atıyor

İşlemci piyasasının lider üreticisi Intel, mevcut masaüstü sistemler için en yüksek performansı sunacak işlemcisi olan 3970X Extreme Edition'u piyasaya sürdü. Turbo Boost ile 4.0 Ghz'e çıkabilen 3.5 Ghz'lik 6 çekirdekten oluşan ve 15 mb önbelleğe sahip olan işlemci, Hyper Treading özelliğiyle çekirdek başına aynı anda 2 işlem yürüterek 12 çekirdekli bir işlemciymiş gibi davranabiliyor.  LGA 2011 soket yapısına sahip olacak işlemci, diğer 2011 soket modellerde olduğu gibi işlemci fanı olmadan kutulanacak.

Mevcut işlemciler arasında en üst segmentte olan 2011 soket işlemciler az sayıda üretildikleri için anakartlarını da temin etmek güç olabiliyordu. Intel bu durumun önüne geçebilmek için 3970X işlemcisiyle birlikte "Stomville" kod adlı Intel Desktop Board DX79SR anakartını da duyurdu.  Bu anakart hızaştırma kapasitesi, 8 adet bellek yuvası ve 3 adet PCI-Express 3.0 x16 girişiyle 3970X'in tüm potasiyelini açığa çıkarabilecek yapıda.

Intel'in LGA 1155 yapısındaki Ivy Bridge işlemcilerinde de revizyona gideceği hakkında söylentileri geçtiğimiz günler içerisinde takipçilerimiz ile paylaşmıştık.

YORUMLAR