Intel'in Yeni Core i9 İşlemcilerinin Avantajları ve Dezavantajları!

Intel'in Yeni Core i9 İşlemcilerinin Avantajları ve Dezavantajları!

30 Mayıs ile 3 Haziran tarihleri arasında Tayvan'da düzenlenen teknoloji ve bilişim fuarı Computex'te Intel, yeni nesil birçok masaüstü işlemcisini tanıttı. Peki, gündeme oturan işlemciler arasında en dikkat çeken seri olan Core i9 X-Serisi'nin avantajları ve dezavantajları neler olabilir?

Intel, yeni nesil işlemci serisini Core X adı altında piyasaya sunmaya hazırlanıyor. Sözü geçen yeni nesil işlemcilerin masaüstü bilgisayar meraklılarına özel geliştirildiği ve yüksek performans amacıyla hazırlandığı özellikle ifade ediliyor. Yeni işlemciler hız aşırtma, 4K çözünürlükte oyun oynama ve benzeri zorlu işlemler için özellikle geliştirilmişler.

Core-X olarak adlandırılan yeni çekirdeklerin en üst seviyesinde Core i9 işlemci ailesi yer alıyor. İsminden de anlaşılabileceği üzere tamamen sıfırdan geliştirilmişler. Core-X serisine Core i3, i5 ve i7 işlemci ailelerinden de bazı modeller eklenmiş. Tüm bunlar AMD'nin yeni yüksek performanslı Ryzen işlemcilerine rakip olarak tasarlanmışlar. Şimdi Core-X serisinin en üst seviyesi olan Core i9 işlemcilerin 5 önemli avantajı ile 3 önemli dezavantajlarını sıralayalım:

Avantajlar

1- Core i9 işlemci ailesinde 10-12-14-16 çekirdekli işlemci modellerinin yanı sıra maksimum çoklu işlem performansı sağlayan 18 çekirdekli bir işlemci de bulunacak.

2- Yeni işlemciler, Intel'in güncellenmiş Turbo Boost 3.0 teknolojisine sahip. Yani ihtiyaç halinde işlemcinin ani hızlanma ivmesi, artık eskisinden daha da iyi olacak.

3- Core i9 işlemcili bir bilgisayar kurmak için Intel'in yeni X299 anakart chipsetini kullanan masaüstü bilgisayarlar ve isteyenler için çeşitli montaj ekipmanları hemen satışa sunulacak.

4- 140 Watt TDP'ye sahip olan yeni işlemciler, Intel'in TS13X olarak adlandırılan bir soğutma sistemi ile soğutulabilecek. Fakat bu soğutucu ayrı olarak 100$ civarına satılacak.

5- Intel, yeni Core-X işlemci serisinin bir önceki Broadwell-E performans işlemcileri serisine göre daha yüksek performans sağlayacağını belirtiyor.

Dezavantajlar

1- Core-X serisi işlemciler oldukça pahalılar. Intel'in 18 çekirdekli Core i9-7980XE işlemcisi 1.999$'lık satış fiyatına sahip. Diğer Core i9 işlemciler ise 999-1699$ fiyat aralığında olacaklar.

2- Core-X işlemciler şimdilik sadece masaüstü bilgisayarlar için geliştirildi. Yani laptop, tablet ve hibrit bilgisayar kullanıcıları faydalanamayacaklar.

3- Intel'in piyasada var olan 7.nesil işlemcilerinden yüzde 30 daha hızlı olan 8.nesil işlemcileri de yolda. Bu işlemci serisi, "Coffee Lake" olarak adlandırılıyor. Yani birçok kişi Core-X serisi yerine 8.nesil işlemcileri de seçebilme şansına sahip

İlk Core i9 işlemciler haziran ayında satışa sunulacak. Fakat Core i9 serisinin en üst modellerinin satışa çıkması Ağustos ayını bulacak. Bu yeni işlemci serisiyle ilgili tüm teknik detayları da yukarıdaki tablodan görebilirsiniz.

Yeni Intel i9 Core X İşlemcileri Tanıtıldı

Intel, Kredi Kartı Boyutlarındaki Bilgisayarını Tanıttı

YORUMLAR