İnternet Bağımlılığı, Alkol ve Sigara Bağımlılığı Kadar Tehlikeli!

İnternet Bağımlılığı, Alkol ve Sigara Bağımlılığı Kadar Tehlikeli!

Sabah kalktığımızda ilk yaptığımız iş, telefonumuzu elimize alıp sosyal medyadan gelen bildirimleri tüketmek oluyor. İnternetten uzak kalmak birçoğumuzun korkulu rüyası. Peki, internet bağımlısı olabilir miyiz? İspanya’da yapılan araştırmada, internet bağımlılığın en az alkol ve sigara bağımlılığı kadar tehlikeli olduğu sonucuna varıldı.

İspanya’nın Barcelona kentinde yapılan araştırma gösteriyor ki, internet bağımlılığı aynı alkol ve diğer zararlı maddeler gibi olumsuz etkilere sahip. 

Gündelik hayatında yoğun bir şekilde internet kullanan kişiler üzerinde yapılan araştırma, çarpıcı sonuçlar verdi. Barcelona'daki Rosello Merkezi'nden Terapist Maite Simal, bağımlılığın yalnızca bir madde kullanımından ibaret olmadığını sosyal medyada olup bitenleri takip etme dürtüsüyle saatlerce internette kalmanın da bir bağımlılık olduğunu belirtiyor.

Çağımızın en büyük hastalıklarından birinin de bu olduğunu söyleyen Simal, birçok kişinin internet bağımlılığından kurtulmak için kliniklere başvurduğunu ifade ediyor. Simal, bu hastalara hayatlarının geri kalanını yaşamaları için yardım etmeye çalıştıklarını, ancak bunun çok zorlu bir süreç olduğunu belirtiyor.

Tedavi Süreci 3-5 Yıl Sürebilir

Terapit Maite Simal, tedavi amacıyla kliğine başvuran kişilerin çok zorlu bir süreçten geçtiğinin altını çizdi. Simal, "Bu o kadar da kolay bir şey değil. Tedavi süreci başta çok sıkı geçiyor. Bir hastanın normale dönmesi, hayatını ve bir şeylere bakışını değiştirmesi ve bu bağımlılığın bir daha kendisini göstermemesi 3-5 yıl alabilir. Hastanın internetli bir telefon kullanımına izin verilmesi çok uzun sürebilir" dedi.

Çeşitli Rahatsızlıklara da Neden Olabilir

İnternet bağımlılığını, anoreksiye (yeme bozukluğu) hastalığına benzeten Simal, sözlerine şöyle devam etti:

Gıda bir insan için gereklidir. İnternet bu kadar gerekli olmasa da, insanlar çalışmak, iletişim kurmak için ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle internetle olan ilişkinin değiştirilmesi gerekiyor. Gençler fazla kullanımın kendilerine zarar verdiğinin farkına varmıyor. Bu da kullanırken geçen zamanın farkında olunamamasından kaynaklanıyor" 

Simal, internet bağımlılığın fiziksel ve psikolojik rahatsızlıkların nedeni olabileceğini söylerken, fazla internet kullanımının insanların birbirleri ile olan iletişimlerini azalttığını ve bireyi içe kapanıklığa ittiğini belirtti.

İnternetin çağımız için çok önemli bir araç olduğunu kabul etmekle birlikte, bilinçli bir şekilde kullanması gerektiğini düşünüyoruz. Bilhassa çocukların internetle olan ilişkisine çok dikkat edilmesi gerektiğini ve bu konuda ebeveynlere de çok önemli görevler düştüğünü hatırlatmak isteriz. 

YORUMLAR