İnternet Bağlantılı Bebek Telsizleri Hacklenme Riski Taşıyor

İnternet Bağlantılı Bebek Telsizleri Hacklenme Riski Taşıyor

Canımızdan çok sevdiğimiz minik bebeklerimizin her an güvende olduğunu bilmek ya da sorun olduğunda anlamak için kullandığımız bebek telsizlerinin internet bağlantılı modellerinin hacklenmeye açık olduğu tespit edildi. Yapılan çalışma sonucunda ortaya çıkan sonuca göre 9 farklı internet bağlantılı bebek telsizi modelinin hacklenmeye nasıl açık olduğu açıklandı.

Güvenlik firması olarak çalışan Rapid 7'nin yaptığı çalışması esnasında içlerinde Philips'in de bulunduğu 8 farklı üreticinin internet bağlantılı bebek telsizleri test edildi. Ciddi anlamda hackerlık yapan kişilerin kolayca erişebileceği bu cihazların bazılarında kamera görüntülerine kadar erişim mümkün olabiliyor.

Aileleri korkutmak amaçlı hacklenerek ses çıkartabilecek olan hackerlar, kamera görüntülerine de erişerek daha fazla problem çıkarabilir. Fakat her şeyden önemlisi ise bebeklerinizin güvenliği elbette. Uzun yıllardır kullanılan bu cihazlar hakkında bu tür bir olay yaşanmadı ya da günceme düşmedi fakat cihazların bu şekilde açıklara sahip olması da aileleri düşündürecek elbette.

Cihazların bazıları kriptosuz web uygulamalarına sahip olduğu için rahatlıkla hacklenebilirken, bazı modellerde ise izleyici olarak kişi ekleme işlemlerinde doğrulama istenmediği için güvenlik açığı oluştuğu ortaya çıktı.

Test sonucunda güvenlik açığı bulunan cihazlara sahip olan 8 farklı firma arasından sadece Philips'in gerekli güvenlik önlemlerini aldığını ve cihazların güvenliği için gereken çalışmayı yaptığı da Rapid 7 tarafından açıklananlar arasında.

Sadece aileleri korkutmak değil aynı zamanda akıllı telefon ve bilgisayarları üzerinden bebek telsizlere bağlanarak bebeklerini izlemek isteyen kişilerin de cihazlarına erişim sağlayabilecek olan hackerlar, bebekler dışında aile bireyleri için de tehlike potansiyeline sahip. Bu nedenle bebek telsizi kullanmadan önce biraz daha fazla araştırma yaparak sizin için en güvenli ve sorunsuz cihazı almanızı tavsiye ederim.

YORUMLAR