İnternet Dolandırıcıları Burs Verme Vaadiyle Öğrencileri Dolandırıyor

İnternet Dolandırıcıları Burs Verme Vaadiyle Öğrencileri Dolandırıyor

Her geçen gün yeni yöntemlerle insanları dolandırmaya çalışan siber suçlular, şimdi de burs verme vaadiyle öğrencilerin banka ve kredi kartlarındaki paralara göz dikmiş durumda. 

İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte gencinden yaşlısına kadar herkese kolayca ulaşabilen dolandırıcılar, şimdi de öğrencileri hedef almaya başladı. Genellikle yaşlıların paralarını gasp eden dolandırıcılar, bu sefer "burs verme" bahanesiyle öğrencilere yaklaşıp kart bilgilerini elde ediyor ve paralarını gasp ediyor. Öğrencilerle sosyal medya hesabı üzerinden iletişime geçen dolandırıcılar, geçtiğimiz gün Eskişehir'de okuyan bir üniversite öğrencisini hedef aldı ve 450 TL parasını gasp etti.

Akrabası Gibi Davrandı, Burs Vereceğim Dedi

Vatandaşların parasını almak için farklı yöntemler kullanan dolandırıcılar sosyal medya hesaplarından kullanıcıların tanıdıklarının hesaplararını taklit ederek gençleri tuzağa düşürüyorlar. Bu yöntemi kullanan bir dolandırıcı geçtiğimiz gün Çağatay Gür isimli üniversite öğrencisini tuzağına düşürmeyi başardı. Bir akrabasının sosyal medya hesabından arkadaşlık isteği alan Gür, hesabı gerçek zennederek isteği kabul etti. Daha sonra hesaptaki kişi ile mesajlaşmaya başlayan Gür, akrabası sandığı kişinin burs verme vaadine kanarak ona hesap bilgilerini gönderdi ve hesabından 450 TL çekildiği fark etti.

Dikkat Edin, Hesap Bilgilerinizi Vermeyin

Olayı kısa sürede fark eden Gür, polis ile irtibata geçerek dolandırıcıları ihbar etti. Konuyla ilgili açıklama da yapan Gür, "Arkadaşlık isteği geldi. İsteği atan bir bankada çalışan akrabamdı. Sonra mesaj attı, 'Nasılsın, napıyorsun' diye. Ondan sonra 'Yabancı bir firma öğrencilere bin 250 liraya kadar burs veriyor' dedi. Hesap kartını ve diğer evrakları önlü arkalı fotoğrafını istedi." sözleriyle başına gelen olayı ifade ederken, diğer öğrencilerin de dikkatli olması konusunda uyarı yapmayı ihmal etmedi.

Yahoo Tüm Kullanıcı Bilgilerini Amerikan İstihbarat Teşkilatlarına Aktarmış

Sanal Gerçeklik Sayesinde Nazi Savaş Suçlularını Yakaladılar

YORUMLAR