İnternet Dünyasının Özgür Ansiklopedisi 15 Yaşında!

İnternet Dünyasının Özgür Ansiklopedisi 15 Yaşında!

15 Ocak 2001 tarihinde ABD’de Jimmy Wales tarafından kurulan sanal ansiklopedi Wikipedia 15. yaşını kutluyor.Dünya üzerinde konuşulan tüm dillerde yazılan ve “özgür ansiklopedi” sloganıyla isteyen herkesin katkıda bulunabildiği 15. yılını kutlarken, Alexa verilerine göre dünyanın en çok ziyaret edilen ilk 10 web sitesinden biri olma özelliğini uzun zamandır koruyor.

Kar amacı gütmeyen Wikimedia Vakfı çatısı altında faaliyet gösteren ve milyonlarca kullanıcıya çeşitli konularda bilgi sağlayan Wikipedia’nın İngilizce sürümünde beş milyondan fazla madde bulunuyor. Wikipedia’nın Türkçe sürümü olan Vikipedi’de ise 250.000’den fazla madde var. Katkıda bulunmak, var olan bilgileri düzenlemek için üyelik açmanın dahi gerekmediği Wikipedia tamamiyle özgün ve güvenilir içerikler ürettiği için arama motorlarında kelime bazlı yapılan sorgulamalarda genellikle üst sıralarda oluyor.

Kar amacı gütmemesi ve dolayısıyla hiçbir reklamın bulunmadığı, her cihazda her koşulda sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi için sade bir yapıya sahip olan Wikipedia gelişimini sürdürmek istiyor.

Android İçin Wikipedia Yenilendi

YORUMLAR